CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Niğde’de partisinin takım toplantısında konuştu: (1)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Köle hakkı yiyenlerle asla helalleşmeyeceğiz. Oylumlu Yaradan’ın bile huzuruna kul hakkı yiyen kimse çıkamaz, çıkmamalı. O yüzden biz sevgide, barışta, dostlukta, kalbimizi kırdıysak bu çerçevede oturacağız, kucaklaşacağız helalleşeceğiz.” dedi.

Çeşitli programlara gelmek amacıyla Niğde’ye mevrut Kılıçdaroğlu, Niğde Hars Merkezi’nde partisinin ekip toplantısında yaptığı konuşmada, kentin henüz domuzuna ve degaje aynı güruh salonuna ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bir kenti şehir eden alanların parklar ve derinti salonları kabilinden halkın ortak alanlar olduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, “Toplantı salonları yemeden içmeden yöntem amacıyla değil, düşünürlerin, yazarların, çizerlerin, emeklilerin gelip konuştuğu, haklarını dilek ettiği mekanlardır tıpkı zamanda. Toplantı salonları bizim hayatımızda önemlidir. Burada hasis bire bir salonda çokça canlı tıpkısı ortamdayız. Bodur ve halis konuşacağım, beni anlayışla karşılayacağınıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Niğde’nin tarımda haddinden fazla mebzul tıpkı yerde olduğunu fakat siyasa kurumunun, devleti yönetenlerin Niğdelilere verdikleri sözleri tutmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“‘Niğde’ye havaalanı yapacağız’ dediler, tek bire bir çivi çakılmadı. ‘Lojistik haşiv merkezi’ dediler, 20 yıldır yapılmadı, ‘efdal çabuk katar buradan geçecek’ dediler, 20 yıl geçti yapılmadı. ‘Enerji ihtisas alanı olacak burası’ dediler o birlikte olmadı. ’10 bin nefis stadyum yapacağız’ dediler, 7 bine düşürdüler, çivisi bile çakılmadı. Siz geçmiş Niğde’ye yakışan tıpkı konuşma mağaza yapın. Biz bunların tamamını iktidar olunca yapacağız, göreceksiniz. Niğde’ye, Kayseri’ye, Nevşehir’e neler yapılıyor, göreceksiniz. Anadolu’nun içini boşalttılar, temas şeyi nazik metropollere taşıdılar. Buradaki zavallı derviş üniversiteyi mütemmim gepegencecik pırlanta üzere evlatlarımız büyükşehirlerin varoşlarında hareket arıyor. Burada üretimlik yapılamaz mı, yapılabilir. Mersin’e haddinden fazla yakın bura, canlı bir demir yolu ağı olursa buradaki fabrikadan oraya ürünleri taşıyabilirsiniz, dünyanın seçkin hesabına ihracat yapabilirsiniz. Bunların tamamını inşallah tığ yapacağız, göreceksiniz.”

Türkiye’de tarımın mühim bölüm olduğunun daha kavranamadığını anlatan Kılıçdaroğlu, fellah üretmezse herkesin aç kalacağını dile getirdi.

Pek çokça tarım ürününün ithal edildiğini tabir fail Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Tarımı ciddi büro olmaktan çıkardıkları amacıyla Türkiye tarımda dışa sadık ülkelerden biri haline geldi. Yasmık haricen, et haricen, hayvan, nohut, ağızotu, saman haricen. Aklınıza hangi gelirse dışarıdan gelmeye başladı. Türkiye’nin buradan çıkması lazım, bunlar çıkaramazlar. Hastalık bunu bu büyüklüğünde bulutsuz ve net söylüyorum? Çünkü bunlar karşı terinden yana değiller, üretenden yana değiller, bunlar 5’li çeteden yanalar, kaynakların tamamını 5’li çeteye veriyorlar. Evet Mösyö Eksiksizlik ne yapacak? 5’li çetelerden tamamını alacağım ve bu ülkeye, millete tamamını vereceğim. Köle hakkı yiyenlerle asla helalleşmeyeceğiz. Kebir Yaradan’ın bile huzuruna köle hakkı yiyen kimse çıkamaz, çıkmamalı. O yüzden tığ sevgide, barışta, dostlukta, kalbimizi kırdıysak bu çerçevede oturacağız, kucaklaşacağız, helalleşeceğiz. Birbirimize selam diyeceğiz, ayrımlı düşüncelerde de olsak sevgiyi, saygıyı ihmal etmeyeceğiz. Ama bunların yaptığı gibi paraları alıp benzeri apaz rantiyeye teyit etmeyeceğiz.”

Ekincilik Güven Kooperatiflerindeki kâh ürünlerde fiyatların düşürüldüğünün belirtildiğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Kardeşim düşüreceksen Ekincilik Cesaret Kooperatifinin matbua fabrikası var, oradaki fiyatları düşür, rençper sakim tezek alsın. Ona gelince namevcut.” dedi.

Rekabet Kurulunun tezek fiyatlarıyla ilişik aldığı ayrımsız kararı paylaşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Matbua fabrikalarının fiyatları faziletli tutma konusundaki teşrikimesai için karar aldı ve bunlara çok okkalı cezalar yazdı. 7 trilyon 315 bilyon 759 milyon 390 bin 184 teklik. Bunların ortamında Ekincilik Emniyet Kooperatifinin kuruluşu olan Gübretaş birlikte var. Bu 6 matbua fabrikası aynı araya gelip eş debi ediyorlar, çiftçiye pahalıya basma satıyorlar. O dolaşma bu kuruluşun yöneticileri kimdi, demin neredeler? Gazeteci arkadaşlarımız araştırsın. Fellah üretmesin diye uğraşıyorlar, çiftçi üretmesin kim 5’li çete elan mebzul yararlansın. 5’li çete dışarıdan dünyalık dahi getirecek, dış alım birlikte yapacak. Herhangi Bir şeyi onlar getirecekler, tekrar onlar kazanacaklar, kaybeden gine çiftçimiz olacak.”

Artvin’in Yusufeli ilçesine esenleme gönderen Kılıçdaroğlu, facia dolayısıyla ilçenin taşınacağını fakat okul, kere, hastane ve familya kabilinden ihtiyaçlar karşılanmadan halkın taşınmaya kapalı bırakıldığını, şu an bilcümle aksiyon yerlerinin sadık olduğunu, halkın bu durumu protesto ettiğini aktardı.

Kaynakların degaje kitlelerden alınarak tıpkısı apaz kişiye para aktarımı edildiğini öne süren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hepimiz, bakir zade bala da yükselen fiyatlarla yaşadığımız enflasyonla tıpkı avuç dip sağlık grubuna milyarları aktarıyoruz. Kur korumalı mevduat sahipleri, parayı getirip yatırıyorlar, dolar garantisi var, repo garantisi var, ‘senden tek vergi almayacağız’ diyor, bire bir dahi ‘berduş yüreklilik vereceğim’ diyor. Peki buradan 6 ayda milletin sırtına yüklenen nedir? 60 milyar 500 milyon liralık 5 ayda. Taş atıp kolu yorulmadan, bire bir yegâne alın teri damlatmadan 60 bilyon 500 milyon TL dünyalık veriyorsunuz. Bakmayın siz faizin düştüğüne falan, kimin faizi düştü? Niğdeli esnafa sevgili, bankaya gidip yüreklilik alsın, faiz düştü mü düşmedi mi? Bankalar, Kalıp Bankasından güven alırken getiri düşüyor, o bağan faizle yüreklilik alıyorlar, melfuf nema koyup millete satıyorlar. Bankaların aile yüzdelik 400. Niğdeli esnafa, sanayiciye, taksi şoförüne, çiftçiye soruyorum, siz yüzde 400 kar elde ettiniz mi? Yüzde 400 kar sağladılar, ne politikayla? Bunların uyguladığı politikalarla.”

(Sürecek)

Share: