CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, YKS’de Niğde’de bir numara olan öğrencilerle buluştu

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) sözel, miftah, eşit ciddilik ve dijital nokta türünde Niğde’da memleket birincisi olan öğrencilerle aynı araya geldi.

Kılıçdaroğlu, YKS’da sözel ve miftah fakül türünde toprak birincisi olarak Boğaziçi Üniversitesi Dilbilimi Bölümünü kazanan Doğukan Nebili’nin evinde karşılık ağırlık benek türünde mülk birincisi kendisine Belletici Üniversitesi Ahbaplık Fakültesini kazanan Mertcan Kumak ile sayısal nokta türünde mülk birincisi olan ve Bilkent Üniversitesi Cıvıltı ve Elektronik Mühendisliği Bölümüne yerleşen Doğukan İleri görüştü.

Öğretmen ve ailelerinin dahi bulunduğu görüşmede öğrencileri kutlama eden Kılıçdaroğlu, yetişek sisteminin tepeden tırnağa baştan yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Sınavlar nedeniyle gençlerin çocukluğunu de yaşayamadığını, buna akıbet verilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Alelhusus teknolojiye ve patika okullarına şişman ciddilik vermemiz gerekiyor. Hep tevhit uran bölgelerinde leyli uygulayım bilimi liseleri kurmayı düşünüyoruz ki bala hem okuyacak hem birlikte sınıftan sonradan fabrikada stajını yapacak. Staj yaptığı sürede içtimai düzenlilik primini izzet ödeyecek, çıkışlı olduğunda birlikte iz düşümü olan fakülteye zait puanla gidecek. Böylecene teknoloji liselerini elan kabul gören, yeğleme edilen liseler olmasını sağlayacağız. Öte yandan sanayinin gerekseme duyduğu eleman ihtiyacını iri ölçüde karşılamış olacağız. Üniversitelerin ise temas tip düşüncenin özgürce tartışıldığı mekanlar oluşmak zorunda. Eğer üniversitelerde düşünceye sınır getirirseniz ora darülfünun olmaktan menfaat.”

Andaç fotoğrafı çektiren Kılıçdaroğlu, öğrencilere bilgisayar armağan etti.

Daha bilahare ayrımsız restoranda basına ilişkin kanaat önderleri ve şehrin encam gelenleriyle buluşan Kılıçdaroğlu’na dinlendiği otelde yöreye özgü dondurma izaz edildi.

Share: