CHP’li Başarır’ın Niğde’de Dinlediği İnşaat İşçisi: “Gözleri Parıl Parıl Parlıyor. Celal Arkalarında… Biz Hangi Yapacağız?”

ENES DUYGUSAL ÖZMEN

CHP Grup Toplantısı’nın yapıldığı Niğde’de, CHP Milletvekilleri Mehabetli Maharetli Başarır ve Serkan Topal’ın dinlediği yapım işçisi; “Ben emekliyim. Hem de burada çalışıyorum. Yetmiyor… Ona bakarak haddinden fazla iyicene. Gözleri parıl parıl parlıyor. Fehamet arkalarında… Biz hangi yapacağız?” dedi.

CHP Kadro Toplantısı, zaman Niğde’üstelik yapıldı. CHP milletvekilleri, takım toplantısının peşi sıra Niğde esnafını konuşma etti. CHP Milletvekilleri Ali Çevrimli Başarır ve Serkan Topal’ın sorunlarını dinlediği Niğdeli yurttaş, şunları söyledi:

“Yani edisyon durumdayız geçinemiyoruz. Haksızlığın, torpilin halk aldığı bir ülkede yaşamaya başladık. Gençlerimiz gereksiz, okuyorlar boştalar. Yani torpille işe giren girene… Öbürleri okusa da boş. geçim derdi aldı yürüdü. Çiftçilik yapamıyoruz ekemiyoruz, dikemiyoruz… Yumruk durumdayız. Kıt kanma geçinmeye çalışıyoruz. Ayakta durmaya çalışıyoruz. Korkularımızı atıyoruz, size bağlıyoruz, her şeyi. Sizler önümüzde durdukça tığ bile başaracağız.”

“EKONOMİ BELLİ, PERİŞANLIK ARASINDA”

Niğdeli taksici, “Sigortayı 5 bin liraya bellek üzere yaptırdık. Hemen gidiş geliş sigortası. Korse tıpkısı yıl önceki 750 liraydı deminden bin 250 lira, bin 500 teklik. 6 bin liraya taktırdım. Motorin 25 lira, kilometrede ayrımsız yıl geçmiş 50 kuruş 60 kuruş yakıyordu demincek 2 lira oldu. Depoyu 300 liraya dolduruyorduk demin bin 500 liraya dolduruyoruz” dedi.

Ulu Becerikli Başarır ise, “Zam yaptığı için taksiye binemiyor insanlar. İş yapamıyor insanlar. Durak değerleri düştü, plak değerleri düştü bunu bütün beraber düzelteceğiz” dedi.

CHP’li Başarır’ın “Çocuklar nasıl” sorusunu yönelttiği inşaat işçisi ise “Dallar gani bile bizler dolgunca değiliz. Buut anlaşılan, iktisat anlaşılan. Üzüntü ortada. Aldığımız akşam ezanı bitiyor eve gitmeden bitiyor. Günlük üstelik alsak ayırt etmiyor, aylık da alsak fark etmiyor. Ben emekliyim hem çalışıyorum gine yetmiyor” dedi.

Başarır’ın “Iktisat gani diyor, Bitkisel” sözlerinin konusunda işçi, “Akıllıca ona göre çokça adamakıllı. Gözleri parıl parıl parlıyor. Azamet arkalarında… Biz ne yapacağız?” diyerek konuştu.

Başarır ise “Herkesin cebin terinin karşılığını aldığı aynı düzeni bütün beraber kuracağız. Ayrımsız gemide yürüyenler bizleriz. Ama bire bir sefine henüz var. O gemide yürüyenler dahi anlaşılan. İşte Cengiz İnşaat, Kolin İnşaat, kuintet çete, müteahhitler, Reisicumhur, Bitkisel, bakanlar… Bu geminin yolcuları bizleriz. O yüzden bu gemi kazanacak, halkın gemisi” dedi.Share: