CHP’li büyükşehir şehremaneti başkanları Ordu’da buluştu

CHP’li 10 büyükşehir şehremini, Ordu’üstelik düzenlenen “Büyükşehir Belediye Başkanları Buluşması” programında tıpkı araya geldi.

CHP Domestik Yönetimlerden Sorumlu Umumi Komutan Yardımcısı ve Cıvıl Cıvıl Saylav Seyit Torun’un sülale sahipliğindeki güruh, Altınordu ilçesindeki ayrımsız otelde gerçekleştirildi.

Torun, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, henüz önce 11 büyükşehirde gerçekleştirdikleri bu toplantıların çok artağan olduğunu söyledi. Belediyelerinin, iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlara ulaştırdığını belirterek katılımcılara şöyle seslendi:

“Kıytırık zaman Türkiye’bile ekonomik bunalım yaşanıyorsa ve bu buhranı atlatma uğrunda tıpkı savaşım varsa bunun sunma makro unsurları sizlersiniz. Sizlerin sebebiyle vatandaşlarımız tek değilse az buçuk nefes alabiliyor.”

Torun, iktidarın bu hizmetleri engellemeye çalıştığını savunarak “Belediyelerimizin yetkileri ve gelirleri azaltılıyor, belediyelere ayrılan azamet yardımlarının yüzde 90’ının da ilavesi yalnız iktidar belediyelerine aktarılıyor. Kamu bankalarından cesaret alamayan belediyelerimiz yurtdışından cesaret bulduğunda birlikte iktidar maalesef engelliyor. Şu anda büyükşehir belediyelerimizin toplamda 32 bilyon lirayı bulan kredileri sarayda, iktidarda onaylama bekliyor.” dedi.

Belediyelerindeki işe alımların ağız ağıza mevzuata uygun olduğunun altını çizen Torun, “Adli sicil kağıtlarını veren Adalet Bakanlığıdır. Tıpkı kişinin işe girdikten sonradan suç işleyip işlemediğini strateji edecek olanlar üstelik İçişleri Bakanlığıdır. Düzenlilik soruşturmalarını örümcek dahi İçişleri Bakanlığıdır. herhangi bir müteharrik üzerine somut suç ispatı varsa derhal gereği yapılmalıdır. Bunu geçmişte İstanbul’a birçok belediyemize de yaptınız amma hiçbir şey bulamadınız ve bulamayacaksınız.” diyerek konuştu.

Torun, çözme böyleyken iktidarın mesul olduğu işlemler üzerinden şehremaneti başkanlarını karalamaya çalışmasının acizlik olduğunu anlatarak “‘Teröristlerin ayakkabı numaralarına büyüklüğünde biliyoruz.’ deyip saldırılara engel olamayanlar bize saldırarak beceriksizliklerini gizleyemezler. Belediyelerimiz hiçbir türel teftişten ihtiraz etmez, eksiksiz belediyelerimiz şeffaftır. Fakat terör örgütleri ile kol kolalama giren FETÖ’yü besleyip büyüten, PKK ile masaya oturan bir iktidardan de algı dersimiz yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer’in, İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümünde debdebeli aynı tebrik kartı töreni hazırladığını vurgulayan Torun, bu coşkuya ortak olamayanların da kutlamalara gölgelemek üzere ne yapacaklarını şaşırdıklarını dile getirdi.

Torun, hükümete yönelik eleştirilerini sürdürerek kendilerinin kamu belediyeleriyle insanların hayat standardını yükseltmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Basına mecbur bitmeme fail toplantıya, Torun’un beraberinde İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Yoğun, İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Reisi Şiddetli Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Şehremini Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Çarpışma, Sazak Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Valör Albayrak katıldı.Share: