CHP’nin Staj Mağdurlarının Yaşadığı Sorunların Araştırılması Önerisi AKP ve MHP Milletvekillerinin Oylarıyla Reddedildi

CHP’nin staj sigortası mağdurlarının yaşadığı sorunların araştırılması üzere elan ilk verdiği önergenin doğrudan gündeme alınması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi. AKP Ankara Mebus Orhan Dominant, teklif reddedilmeden önce, “Bu talebin; iktidarı, muhalefeti, hepimiz farkındayız” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda zaman, CHP’nin staj sigortası mağdurlarının yaşadığı sorunların araştırılması amacıyla daha önce verdiği önergenin aracısız gündeme alınması önerisi görüşüldü.

Öneri konusunda saraka kayran CHP İstanbul Saylav Sibel Özdemir, çıraklıkta sabık sürenin emekliliğe dahil edilmemesi zımnında kırıcı mağduriyetler yaşandığını belirtti. Özdemir, staj sürelerinin kısa vadeli sigorta kolunda göründüğünü, ancak ince vadeli sigorta koluna bunun eklenmediğini tabir ederek, “Toplumsal Sigortalar ve Genel afiyet Sigortası Kanunu’na baktığımız zaman, namzet şakirt, şakirt veya bu işletmelerde mesleki yetişek gören öğrenciler çalıştıklarında iş kazası, iz hastalığı kadar sigortaları yapılıyor. İşe başladıkları dönem ayrımsız zamanda esenlik sigortası üstelik oluyor. Hakeza aynı hakları var. Diğer taraftan kusur, yaşlılık, ölüm sigortalılık uygulamalarında sigortalılık süresi, ilk kez işe başladığı ahit kendisine akseptans ediliyor. Amma yamaklık ve staj yapanlar amacıyla bu taban maatteessüf makbul değil. Prim bölüm sayıları bile eklenmiyor” diye konuştu.

“EMEKLİLİK GÜNÜ ANLAMINDA ADALETSİZLİK VAR”

Özdemir, “Demincek, bir gelişim yerinde bu arada çalışıyorlar, tıpkı işçi sigortalı namına çalışırken stajyer ve çıraklar amacıyla böyle ayrımsız ayrımcılık yapılıyor. Benzeri işi yapıyorlar amma emeklilik sürelerinde bölüm anlamında adaletsizlik var” dedi.

Özdemir, Türkiye’da zihayat işsizliğinin dahi faziletli olduğuna dikkat çekerek, “15-25 gözyaşı ortada 3 milyon gencimiz atıl. Hangi eğitimde hangi istihdamda. Zaten tendürüst aylakçılık rakamı de 4 milyona nail durumda. Nitelikli mesafe eleman ihtiyacı varken bu okulları haydi anlamında yavaş tıpkı düzeleme olacaktır bu emek” diye niteleyerek konuştu.

İYİ Öğür Eskişehir Saylav Ayhan Kabukcuoğlu, stajın sigortalılığa baş namına sayılmamasının haksızlık olduğunu tabir ederek, bazı iz grupları amacıyla ise stajda güzeşte sürenin tekaütlük primine dahil edildiğini ve dahil edilmeyenler üzere araştırı yapılması gerektiğini söyledi.

“BEDAVASINA ÇALIŞTIRILIYORLAR”

HDP Adana Mebus Tülay Hatimoğlulları Oruç, stajyerlerin alçak sömürü koşulları altında çalıştıklarını belirterek, “İnsanlık dışı mesai ve barınma koşullarında çalışıyorlar. Sürekli aşağılanıyor ve mobbinge maruz kalıyorlar. İş tanımı dışında işlemler yaptırılıyor. Hususi beslek muamelesi görüyorlar. Sunma ufak itirazda bulunamıyorlar, zira basamak melez, staj yakma kabilinden tehditlerle yüz yüze kalıyorlar” dedi. Oruç, nitelikli işçi yetiştirmenin ihtiyaç olduğunu anımsatarak, “Ama buradaki kılıfa dikkat fethetmek istiyorum. Değme sene on binlerce kayırıcı az daha cabadan çalıştırılarak emekleri üzerinden müft mal kazanılıyor. Tüvana işçilerin emekleri sömürülüyor” diye niteleyerek konuştu.

AKP Ankara Saylav Orhan Başat, “Iri balaban konuşmalar boşaltmak kolaydır. Ancak iktidarı kaşkariko edenlerin, şişman benzeri hassaslık içerisinde ve bu merkez meselelerde hal ortamı oluşmadan konuşacağı gelişigüzel cümleyi çok tetik, umutları suiistimal etmeyecek benzeri hassasiyetle, insanların mağduriyetlerinin ve beklentilerinin siyasete malzeme edilmesine çevrilmiş bir ortamdan kaçınacak tıpkısı hassasiyetle konuşması gerekir. Bu talebin farkındayız. Bu talebin; iktidarı, muhalefeti hepimiz farkındayız. Bunun vatandaşlarımız aracılığıyla arada sırada gündem edildiğinin farkındayız” dedi.

Öneri, AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

Share: