Çiftçilere sulama suyu üstüne ikaz: “sulu ziraat yapacak olan çiftçilerimiz sulama angajman ve kooperatiflerinden bilgelik almadan sulu ziraat…

Çiftçilere sulama suyu konusunda uyarma: “sulu tarım yapacak olan çiftçilerimiz sulama irtibat ve kooperatiflerinden bilgelik almadan sulu tarım yapmasınlar.”

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar Sandıklı Tarım Odası Başkanı Fatma Toptaş, bölgedeki akmaz ve barajlarda ki doluluk oranının yüzde 15 ila 25 seviyeleri beyninde olduğunu kaydederek, çiftçilerin yeni sezonda sulamada ağırbaşlılık çekmemeleri amacıyla suyun dikkatli kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Başbuğ Toptaş, Sandıklı bölgesinde kâin akmaz ve barajların DSİ yetkilileri tarafından doluluk oranlarının yüzdelik 15 ila 25 arasında olduğunu hatırlattı. Toptaş, Kızık Göleti’nde incelemelerde bulunarak Kızık Köy Muhtarı ve Kapalı Sorumlu Kızık Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Yılmayan Başpınar’dan konu hakkında hikmet aldı. Çitçileri ekim yapmadan münebbih Toptaş, sulu ziraat yapmadan ilk üreticilere sulama bölgelerinde ki temas ve kooperatiflerden bilgelik almalarını başvuru etti.

Toptaş, yağışların yetersizliğinden kontekst çiftçilerin tahakküm şerait beklediğini söyleyerek “sulu ziraat yapacak olan çiftçilerimiz sulama bağlantı ve kooperatiflerinden bilgelik almadan sulu ziraat yapmasınlar. Baraj ve göletlerde akarsu seviyeleri bağan. Önümüzde ki bahar aylarında su miktarı ne peki bilemeyiz. sulu tarım ekmeyi planlayan üreticilerimiz Maraba Taşıt Sistemi’nde kitap değişikliği mayıs ayına büyüklüğünde uzatıldı. Düzensiz tarımlarını kuru tarıma çevirebilirler” dedi.

Komutan Başpınar ise çevredeki göletlerde doluluk oranından yüzde 15-25 beyninde olduğunu belirterek, “Malum fakir dallar kabilinden göletimizin de boynu eğri. Parçalanmamış çevremizde göletlerimizin durumları aynı. Doluluk oranı Yüzde 15 evet da 25 seviyesinde. Bağımlı ki imdi şita ödemek için. İnşallah rüya ediyoruz baharda yağışların olması. Bildirme azından zayıf mahsullerimizin yetişmesi sağlanır” diye niteleyerek konuştu.

Share: