Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhaoxu: MEMLUK, Çin’in kararlarına şaşırmamalı

Çin Dışişleri Nazır Yardımcısı Ma Zhaoxu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin’in KUL ile ilişkilerine müteveccih aldığı kararların detaylarını paylaştı ve bu kararlara ABD’nin şaşırmaması gerektiğini söyledi.

Zhaoxu, MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin, ‘beceriksiz siyasal bire bir maskara, kötü niyetli ayrımsız provokasyon’ olduğunu tabir ederek, “Çin’in sakil uyarısını görmezden gelen, Çin’in egemenliğini ve yerey bütünlüğünü kısık şekilde ihlal fail Pelosi, Tayvan’ı görüşme etmekte ısrar etti. MEMLUK, Çin’in ilişkilere müteveccih aldığı kararlara şaşırmamalı” dedi.

ÇİN HANGİ ADIMLARI ATTI?

Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin biricik-Çin politikasını ihlal ettiğini savunan Çin, KÖLE-Çin arasındaki Savunma Politikası Koordinasyon Görüşmeleri (DPCT), Askeri Deniz Meşveret Anlaşması (MMCA) gibi toplantıları iptal etmişti. Öte yandan Çin, yasadışı göçmenler, cezai konularda adli yardımlar, sınır ötesi suçlar, uyuşturucu ve abuhava değişikliği konularıyla ilgili hisse senedi birliklerini de askıya aldı.

Share: