Çin Savunma Bakanlığı: Tayvan Boğazı’ndaki gerginliğin bir tane sorumlusu ABD’dir

Çin Defans Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Tayvan Boğazı’ndaki gerginliğin bir tane sorumlusunun ESIR olduğunu belirterek, “Bunun bilcümle sorumluluğunu ve yavaş sonuçlarını BENDE tarafı üstlenmelidir” dedi.

Çin Defans Bakanlığı Sözcüsü Qian, KÖLE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı konuşma etmesi sonucu başlayan gerilime ilişik değerlendirmelerde bulundu. Qian, “Tayvan Boğazı’ndaki mevcut sıkıntılı nitelik, ABD aracılığıyla kışkırtılarak, tek başına ABD vasıtasıyla yaratılmıştır. Mecmu sorumluluğun ve ağır sonuçların MEMLUK aracılığıyla üstlenilmesi gerekiyor. Çin tarafı, Pelosi’nin Tayvan ziyareti ve iki ülke arasındaki ilgiler üzerine korkulu tutumunu belirtmişti. Ancak BENDE tarafı Pelosi’nin ziyaretini kasten yaptı ve Tayvan Boğazı’nda gerilim yarattı” ifadelerini kullandı.

İKİ ÜLKE ARASINDA İLETİŞİM KESİNTİSİ

Pelosi’nin ziyareti kapsamında Çin’in ESIR ile askeri ve siyasi alanlarda görüşmelerini fek ettiğini belirten Qian, “BENDE’nin ajitatör eylemlerine yanıt namına Çin, KÖLE ordusu liderleriyle telefon görüşmelerini ve Çin-ABD Savunma Bakanlıkları arasındaki himmet toplantılarını fesih etti. İletişim, samimilik gerektirir. KÖLE tıpkısı akse yaratırken tıpkısı yandan de krizi yönettiğini sav ediyor, bahaneler buluyor, hatalı bilgiler yayıyor, provokatif hareketlerini örtbas ediyor ve insanların kafasını karıştırıyor” diyerek konuştu.

Share: