Çin’de hayvanlardan insanlara geçen bakir ölümsek benzeri virüs tespit edildi! Yer kemiksiz semptomları bezginlik ve öksürük…

Çin’in doğusundaki Hennan ve Şantung eyaletlerinde yeni bire bir virüs paniği yaşanıyor. Hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülen Langya (LayV) isimli henipavirüs, şu asıl kadar 35 kişide tayin edildi.

“TESPİT EDİLEN VAKALAR CİDDİ DEĞİL”

Ağırlıklı namına dağ bayır farelerinde rastlanan virüs hakkında Çin, Singapur ve Avustralya’dan araştırmacıların kaleme aldığı yazı New England Tababet Dergisi’nde yayınlandı. Singapur’daki Duke-NUS Tıp Okulu’ndan araştırman Wang Linfa, tayin edilen vakaların tehlikeli olmadığını ve ürkü yapılmaması gerektiğini söyledi. Linfa buna karşın, doğada kâin ve insanları enfekte edebilecek çok sayıda virüsün öngörülemeyen sonuçlara bozukluk olabileceği gerekçesiyle alarmda olmaya gerekseme duyulduğunu da rapor etti.

MEMELİ ZOOLOJI VİRÜSÜN KATIKSIZ REZERVUARI OLABİLİR

Araştırmacılar aracılığıyla yapılan çalışmalarda, sınav edilen dağ bayır farelerinin yüzdelik 27’sinde Langya virüsü tespit edildi. Köpeklerin yüzde 5’inin ve keçilerin yüzdelik 2’sinin de virüs testleri fazlalık imdi. Kör Sıçan üzere memeli hayvanların virüsün katiksiz rezervuarı olabileceği düşünülüyor. MEMLUK Çor Arama ve Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar ise, insanlarda tanıdık herhangi bir 4 virüsten 3’ünün hayvanlardan insanlara esbak olabileceğini tahmin ediyor.

BM UYARMIŞTI

Birleşmiş Milel (BM), henüz ilk dahi abuhava krizi ve karışık hayatındaki sömürünün artışı dolayısıyla dünyada haddinden fazla sayıda analog hastalığın görülebileceği üstüne uyarılarda bulunmuştu. Tayvan Hastalık Taharri Merkezi’nden münasebet günü yapılan açıklamada, Langya virüsü ile ilgilendiren çalışmaların yakından izlem edildiği belirtilmişti.Share: