Çin’in Sincan Uygur Köy Muhtarı Bölgesi politikaları ihtarname edildi

Anadolu Deneyimsizlik Derneği (AGD) Bilecik Şubesi üyeleri, Çin’in Sincan Uygur Mahalle Muhtarı Bölgesi’ne yönelik politikalarına tepki gösterdi.

Şerifpaşa Camisi bahçesinde toplanan ve ellerinde dövizler taşıyan grup, Çin yönetimi aleyhine sav söz attı.

AGD Bilecik Şubesi Liseler Başkanı Halil İbrahim Karaarslan, kol hesabına yaptığı konuşmada, bu konuda yemeden içmeden üzüntüyü belirtmenin, miting ve izah yapmanın bundan sonra tek başına tam olmadığını söyledi.

Çin’in Mutekit havza halkını terör ve şiddetle ilişkilendirmesini kabul etmediklerini vurgulayan Karaarslan, şunları kaydetti:

“Cani Çin devleti, yıllardır işgal ettiği Gün Doğusu Türkistan’bile temas tür yöntemi kullanarak, sistematik katliamlar gerçekleştirmektedir. 2016 yılından bu yana 3 milyonu fazla kardeşimiz, cem kamplarıyla hürriyetlerinden mahrum bırakıldı temessül programlarına tabi tutuldu. Son dönemlerde, antrparantez çor ve müstevli kulp edilerek Uygur Irlamak soydaşlarımız Çin yönetimi vasıtasıyla evlerinde cebren ölüme tecezzi edilmektedir. Geçtiğimiz günlerde ise Uygur Türk’ü kardeşlerimizin yaşadığı binada çıkan yangına engelleme edilmeyerek, arasında çocukların birlikte kayran aldığı birçok kardeşimiz şehit oldular.

Çağrımız hep ümmete ve insanlığadır. Majör Allah, mazlum, kıygın ve esaret zincirleriyle çevrelenmiş insanlığın, kurtuluşuna bizleri çevirgeç kılsın. Cenabıhak hak ve adaletin tesisi amacıyla atılmış adımları boşa çıkarmayacaktır. Bilinmelidir kim bizler Rum gençliği olarak, Doğu Türkistan ilkin başlamak için çektiğimiz içimizde sızı ve dağ olan birlik zulümlerin ve bu zulümlere bilvasıta evet birlikte doğrudan destek veren çepel işbirlikçilerinin karşısındayız.”

Açıklamanın arkası sıra yakarış fail ve slogan atan kadro, elan sonra dağıldı.

Share: