Çin’in Tibet Köy Muhtarı Bölgesi’nde nadir tanıdık protestolar toplumsal medyaya yansıdı

Çin’in Tibet Köy Muhtarı Bölgesi’nin başkenti Lhasa’da gümüşgöz Kovid-19 önlemlerine alın bulunmaz görülen büyük yetenekli protestolar toplumsal medyaya yansıdı.

BBC’bile düz kayran habere göre, içtimai medyada meydan düz çok sayıda çok videoda yüzlerce kişinin eylem yaptığı ve polisle çatıştığı görülüyor.

Yaklaşık 3 aydır eskimemiş tıpkısı Kovid-19 dalgası zımnında karantinada olan kentteki protestolara katılanların ekseriyetle budunsal Eğlek Çinli muhacir işçiler olduğu belirtiliyor.

Çin’in arz sıkı korunan bölgelerinden biri olan Tibet’teki protestoların mazi öğleden sonradan başladığı ve tün yarısına kadar sürdüğü ifade ediliyor.

Videolar kardeş kardeş gruplarında dolaşıyor

Radio Free Asia’ya (RFA) konuşan Tibet kaynakları, protestocuların kısıtlamaların kaldırılmaması halinde “acı çıkaracakları” konusunda uyarıda bulunduklarını söyledi.

Öte yandan kaynaklar, protestocular ve polis arasındaki sürtüşmenin şiddete dönüşebileceğine dair korkuların olduğunu kaydetti.

BBC’ye mütekellim bire bir Lhasa sakini, karantinada olduğu amacıyla protestoları görmediğini ancak çokça sayıda videonun dostane gruplarında dolaştığını söyledi.

Bir özge asude ise insanların eve tıkanmak zorunda olduğunu ve Lhasa’da fiyatların çok yükseldiğini belirterek, “İşçilerin üstelik memleketlerine dönmelerine izin verilmiyor. Apayrı çıkışları yok.” dedi.

Son protestoların, 2008’üstelik yer bir iki 19 kişinin öldüğü ayaklanmalardan bu yana tanıdık sunu balaban protestolar olduğu belirtiliyor.

Söz konusu ayaklanmalardan sonra yabancıların Tibet’e girişi yasaklanmış ve bölgeye on binlerce Çinli leşker konuşlandırılmıştı.

Share: