Çölyak hastalarının aradığı karabuğdayın hasadına başlandı

Çölyak hastalarının aradığı karabuğdayın hasadına başlandı

“Yapamazsın” diyenlere temerrüt, sınama için ektiği karabuğdayda faziletkâr mahsul yakaladı

KASTAMONU – Kastamonu’dahi, glüten içermemesi cihetiyle çölyak hastalarından şişman ilişki gören ‘karabuğday’ın hasadına başlandı. Deneme amacıyla karabuğday eken tıpkı rençper ise rekolte karşısında balaban sevinme yaşadığını söyledi.

Son dönemlerde glütensiz rızık kaynaklarına artan rağbet ve çölyak hastalarının aradığı işaret haline gelen karabuğday, Kastamonu’de hasat edilmeye başlandı. Arıcılığa bile ulama sağlayıcı karabuğdayın Türkiye’deki ilk teşrin ekim alanı seçkin sabık dönme genişliyor. Çevresindeki bir nice kişinin “yapamazsın” söylemlerini dikkate almayarak Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde karabuğday eklemeye karar verdi. Geçen sene sınama için 10 dönüm alana karabuğday eken Yasin Ciğerci, faziletli mahsul ve talebin aşkın olması cihetiyle ekim alanını bu sene genişletti. 20 dönüm alanda Karabuğday eken Yasin Ciğerci, aldıkları ürün karşısında nazik sevinme yaşadığını söyledi. Kentte çölyak hastalarının protein değeri faziletkâr ürünlere ulaşmasını kolaylaştıracak olan karabuğday üretiminde, 20 dönüm arazide yaklaşık 7 titrem ürün makbuz.

“Tecrübe amaçlı ektim, efdal ürün alınca teşrinievvel alanını genişlettim”

Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde gailesiz yaşta çiftçilik yaptığını anlatan Yasin Sakatatçı, “Karabuğdayla geçmiş tanışmam, siyez buğdayından sonra elan değişik aynı kabil arayışındaydım. Bu arayış yaklaşık 2 yılımı aldı. Daha sonraları karabuğdayla tanıştım ve bu buğdayın Türkiye’birlikte neredeyse namevcut denilecek seviyede olmadığını gördüm. Tecrübe için evvel kendisine öz deneme alanımı yaptım. Buğday üzerine çok benzeri bilgimiz yoktu. Çünkü normal familyası haddinden fazla farklı, kuzugiller familyasından. Karabuğday üçgenimsi tıpkı yapıya sahiptir. İlk sınama aşamasında gözlemledim. Zira normal buğday üzere olmuyor. Tek bilgiye sahipte değildim, teşrinievvel aşamasında. Bu buğdayı eken birilerine sorduğumda ise ‘siz yapamazsınız, ekemezsiniz’ kabil karşı görüşlerle karşılaştım. Ben bu buğdayı yetiştirebileceğime inandım ve babama danıştım, onunda desteği ile ekmeye başladık” dedi.

“Siyez buğdayına mütenavip aynı ürün olsun diyerek karabuğday ektim”

Karabuğdayın Mayıs ayında dikildiğini ve kendisini yağmur ve kar suları ile beslediğini anlatan Yasin Sakatatçı, “Biz, bu buğdayı katıksız yerine yetiştirmeyi planladık ve bunu da başardık. Karabuğdayın hasadını yaparken normal hasatlardan farkı biraz elan geç olması yani normalde siyez evet de buğdayda başak yapıları da farklı oluyor. Buğdayımızda glüten hiç yoktur, glüten olmayacağı zarfında çölyak hastaları haddinden fazla abat ayrımsız şekilde yiyebiliyor. Sunu dimdik ürünü ortaya çıkarabilmemiz amacıyla çabaladık zaten amacımız de buydu ve beribenzer riziko alarak diktik. Tığ bu ürünü, başta ne çıkacağını de bilmiyorduk ve şu anda da gani diyebiliyoruz. Ayrımsız şeye inandığınızda ve bunu başardığınızda çokça bahtiyar oluyorsunuz. Benimde mutluluğum karabuğday oldu. Çünkü siyez buğdayından sona elan değişik hangi yapabilirim dedim, karabuğday olduğunu fark ettim. Bu buğdayın ise farklı çeşitlerine eğilmek istiyorum. Yani karabuğdayın makarnası, eriştesi hatta ekmeğini üstelik yapmayı düşünüyorum. Bunları yaparken tabiilik haddinden fazla balaban farkı bire bir un işin içine girmeden yalnız karabuğdayla olması gerekiyor. Yerken da o aromatik kokusunu kendine ilişkin özelliklerini ortaya çıkması gerekiyor. Karabuğday ve gayrı buğdaylardan ayıran arz büyük özelliği zat aroması ve rengi. Jale ve fırınlanmış yerine ikiye ayrılabiliyor, bizim amacımız ise burada jale kendisine üretebilmek. Jale derken tarlada evire çevire oluşması gerekiyor, eğer tarladan oluşmadan biçtiğimiz antlaşma olmuyor, aşamaları var. Tığ en fen kısımda karabuğdayı biçiyoruz. Prizma aşaması bittikten sonradan kurutma aşaması geliyor. En natürel şekilde tarih ışığı ile kuruması gerekiyor. Sıra Işi makineye girmeden sunma natürel şartta kurutulması gerekiyor. Benim amacımda buydu, karabuğdayla tanışmak ve tanışıktan sonradan ise değişik henüz neler yapılabilir söz gelimi arz dosdoğru hiç ilaç kullanmadan, buydu ve bunu dahi başardım” diye konuştu.

“20 dönümlük araziden 7 titrem civarında ürün aldık”

İhsangazi’üstelik 20 dönümlük araziden kısaca 7 ton civarında ürün aldıklarını söyleyen Sakatatçı, “İlk olarak 7,5 dönümlük tıpkısı araziye ektim, orada yaklaşık 1 ton yapıt elde ettim. Bu yıl ise 20 dönümlük araziye karabuğday ektim. 6 ila 7 ton arasında tıpkı yapıt elde ettim. Bu ürünleri ektikten sonradan kendini yaşlı olarak veriyor ve o nemi bile kurutmanız gerekiyor. Kurutmadığınız takdirde ayrımlı türde böceklenmeler yapıyor” şeklinde konuştu.

“Alelhusus çölyak hastalarının talebi karabuğdaya kısık oluyor”

Alelhusus çölyak hastalarının karabuğdaya talebinin ciddi olduğunu belirten Ciğerci, “Ego bu ürünü yapmadan evvel çölyak hastaları çokça talepte bulundu. Hakeza benzeri molekül var mı? tabii hangi yapıp kullanabiliriz. Benimde detaylı zamandır araştırdığım tıpkı üründü. Benim amacıyla kebir olan esenlik konusu en katıksız olan bilen ürünü ortaya çıkarmaktı. Çölyak hastaları çokça rahat tıpkı şekilde kullanabiliyor. Akıbet zamanlarda karabuğday eskimemiş yeni ekilmeye başlandı. Tığ çiftçiyiz araştırmamız gerekiyor bittabi değişik ürünler ortaya çıkarmamız gerekiyor bunu bilmeliyiz” ifadelerini kullandı.Share: