Çoruh Nehri’ndeki Kalededibi İskelesi havza turları amacıyla kullanıma açıldı

Artvin Valiliği marifetiyle ölçülü Çoruh İskeleleri Projesi kapsamında mensur edilen Kalededibi İskelesi ve Içtimai Tesisleri’nin tanıtımı yapıldı.

Kaledibi mevkisinde inşaatı tamamlanan Kalededibi İskelesi ve Toplumsal Tesisleri, yöreye özgü ürünlerin satışının yapılacağı mutfağı ve Hatila Mili Parkı’nı dahi içine algı şekilde Borçka Baraj Gölü üzerinde gerçekleştirilecek tekne turlarıyla kentin turizmine canlılık değirmek amaçlanıyor.

Çoruh Vadisi’nde benzersiz saf güzellikler beyninde gerçekleştirilecek tekne turlarına ocak sahipliği yapacak yapılış, turistlere farklı alternatifler sunuyor.

Kalededibi İskelesi ve Toplumsal Tesislerini gezen Ilbay Yılmayan Zirve, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kaledibi mevkisinin erişim noktasında Artvin tarihinde koskocaman bir yeri olduğunu kaydetti.

Tarihte Kaledibi’nden kayıklarla Batum’a abra ve sâri taşımacılığı yapıldığını hatırlatan Doruk, “Bura o günkü haliyle terminal diyebileceğimiz aynı dideban. Burada yarın çokça kocaman benzeri etkinliğe familya sahipliği yapacağız. TEKNOFEST kapsamında burada dron yarışmaları yapılacak. Acun çapında bildik TEKNOFEST’in bire bir etabını dahi burada yapacağız.” dedi.

Kaledibi’nin kentin en çok rabıt gören seyyahlık noktalarından birisi olduğunun altını çizen Doruk, şunları kaydetti:

“Yanı başımızda Artvin Kalemiz var. Çoruh Nehri, Borçka Baraj Gölüyle alay malay sunturlu bire bir görüntüye erbap. Güzelce benzeri destinasyon. Bu noktaları vatandaşlarımızın yararlanabileceği şekle aktarmak amacıyla tesisler kurduk. Tarihte kayıkların kullandığı noktaya bire bir iskele kurduk. Havza gezintileri yapıyoruz. Bugün bakımından Kaledibi İskelemizde mıntıka turlarımız başlamış durumda. Bu tesiste ziyaretçilere bakım verilecek hem bile yöresel yemeklerimiz ziyaretçilere sunulacak. Kentimize hayırlı olsun. Çok sunturlu tıpkısı organizasyon oldu. Çabucak yanı başımızda ihtişamlı bazalt kayalıklar var. Aynı kanyon içerisinden Hatila Milli Parkı’na tıpkı seyahat yapılıyor. Burası Akdeniz ikliminin hâkimiyet sürdüğü bölge. Bir tarafta zeytin bahçelerimiz, benzeri tarafta da fıstık ağaçları. Artvin’birlikte fıstık ormanlarımız takkadak bu bölgede kâin. Hususi ve iyicene aynı yer.”Share: