Cumhur Reisi Erdoğan 17 üniversiteye rektör atadı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 17 üniversiteye rektör atanmasına ilişik değişmeyen Resmi Gazete’da yayımlandı. Cumhur Reisi Erdoğan aracılığıyla, söz konusu atamaları 2547 sınırlanmış Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddesi ile 3 basit Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri göre yapıldığı belirtildi.

Resmi Gazete’dahi yayımlanan tayin kararlarına göre;

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Ankara Hacı Meze Ege Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yusuf Tekin, Erciyes Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Fatih Altun, Eskişehir Maharet Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Adnan Özcan, Isparta Kılgılı Ulum Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yılmayan Dirgen, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Alptekin Yasım, Kayseri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ersan Arslan, Konya Maharet Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Osman Nuri Polat, KTO Karatay Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Fevzi Rifat Sıfat-Fiil, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Recep Bentli, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Turhan Kaçar, Sakarya Kılgısal Ulum Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Samsun Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mahmut Entelektüel, Şırnak Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, Tarsus Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Orhan Aydınlık, Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Sakıncasız Aşıkkutlu göreve getirildi.

BAZI KURUMLARDAKİ GÖREVDE KABUL ETME VE ATAMALAR

Cumhur Reisi Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’bile yayımlanan tayin kararlarına göre;

Adalet Bakanlığında kilitsiz küreksiz bulunan Hak Müfettişliklerine Erkan Öncel, Yavuz Namuslu Fert, Erek Dönmez, Burak Soytürk, Yunus Biçen ve Mehmet Burak Turan atandı. Adli Tıp Kurumu Üçüncü Adli Tıp İhtisas Kurulu; Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Üyesi Uzman Doktor Emre Çıkaklıoğlu, Nöroloji Üyesi Müderris Hekim Ayhan Köksal ve Bağır Hastalıkları Üyesi Uzman Hekim Dinamit Saniye İçmeli görevden makbuz. Adli Tıp Kurumu Yedinci Adli Tıp İhtisas Yerleşmiş Başkanlığına, Beşinci Adli İhtisas Oturmuş Adli Tıp Üyesi Uzman Hekim Caner Beşkoç atandı. Adli Tıp Kurumu Üçüncü Adli Tıp İhtisas Oturmuş Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Üyeliğine, İstanbul Yıpranmamış Çağ Üniversitesi Akademisyen Dr. Öğr. Üyesi Selahaattin Kuşhan görevlendirildi. Adli Tababet Kurumu Dördüncü Adli Tıp İhtisas Kurulu Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Üyeliğine, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Hekim Gökhan Düş görevlendirildi.Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yalınlık kâin Diyarbakır İl Inanma Müdürlüğüne, Şırnak İl Müdürü Yenmiş Akçam atandı. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığında bulutsuz mevcut Komutan Yardımcılığına Ahmet Kürşad Dosdoğru atandı. Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Umumi Müdürü Mustafa Erdoğan ise görevden makbuz.

HAKİM VE SAVCILARIN GÖREVDE YÜCELME KARARLARI

Çeşitli derecelerdeki görev sürelerini bütünleyen adli yargı hakimi, cumhuriyet altını başsavcısı ve savcıları ile yönetimsel etki hakimlerinin âdem evladı listelerinden oluşan Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararları üstelik Resmi Gazete’de yayımlandı. HSK kararlarında, bir numara dereceye yükselmiş olup 31 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla bir numara sınıfa metrukiyet incelemesine bağımlı tutulacak adli etki bilgili, cumhuriyet altını başsavcı ve savcıları ile yönetsel şiddet hakimlerinin adlarından oluşan listelere saha verildi. Listede 49 bilge, 24 savcı ve 72 yönetimsel etki hakiminin ismi meydan aldı.

Ağustos 2022 döneminde bir numara dereceye yücelme incelemesine girecek olanlar listeye dahil edilmedi. Listede ismi olmayanlar HSK’ye başvurabilecek. Bir Numara dereceye yükseldikleri ve sürelerini bitirdikleri halde bu listede isimlerini göremeyenler, neşir tarihinden itibaren aynı kamer ortamında HSK’ye yazılı başvuruda düşmek kanalıyla durumlarının incelenmesini isteyebilecek. HSK’nin bire bir eksantrik kararında de 2 yıllık itila sürelerini aldıkları aylıkta Ağustos 2022 dönemi sonuna kadar tüketici adli mahkeme kararı bilgili, cumhuriyet başsavcı ve savcıları ile yönetimsel mahkeme kararı hakimlerinin adlarının bulunduğu listeler dahi yayımlandı. bahis konusu kararda da sürelerini doldurdukları halde listede adlarını bulamayanlar dahi 30 dönüş zarfında HSK’ye kayıtlı müracaatta bulunarak, durumlarının baştan incelenmesini talep edebilecek.Share: