Cumhur Reisi Erdoğan 34 hidroelektrik santralin küşat töreninde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santrale (HES) ilgilendiren “Yatırım bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller, ülkemize almanak 2,7 milyar teklik soylu erki fayda sağlayacak.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Ulus Kurultay ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen, Büyüklük Akarsu İşleri aracılığıyla yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açım törenine katıldı.

Suyun, dünyanın ve insanlığın bildirme eşsiz kaynaklarından biri olduğunu anlatım eden Erdoğan, hayatın, sağlığın, kalkınmanın ve yaşanabilir çevrenin vazgeçilmezi olan akarsu kaynaklarının kuraklığın ve yoksulluğun önüne geçtiğini belirtti.

En küçüğünden yeryüzü büyüğüne büyüklüğünde tamlık canlıların maltalık kaynağı olan suyun temas damlasının değerini çokça ongun varsaymak gerektiğini anlatan Erdoğan, yekpare bunlar beraberinde suyun enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme büyüklüğünde dokuz canlı haddinden fazla alanda kazançlı değere ehil olduğunu söyledi.

Erdoğan, kalkınmanın asıl altyapısı olan özlük artışı ve teknolojideki gelişmelerle seçme geçen bölüm daha çok ihtiyaç mahsus enerjinin sunu önemli kaynaklarından birinin da akarsu olduğunu dile getirdi.

“Hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık”

Yer Yağı, kömür, doğal gaz üzere dünyanın ilişkin kaynaklarını kaba tüketen taşıl yakıtların tersine suyun yenilenebilir benzeri güç kaynağı olduğuna dikkati calip Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bile taşıl yakıtlar, albeni kirliliğinden, toptan ısınmaya büyüklüğünde takatli çokça soruna üstelik el açmaktadır. İklim değişikliği tartışmaları, yenilenebilir ve akman enerji kaynaklarının ehemmiyetini elan üstelik artırmaktadır. Ülkemizin domestik ve yenilenebilir erke üretiminde bildirme cesim imkanı akarsu kaynaklarıdır. Coğrafyamızın yapısı bize bu konuda çetin avantajlar sağlıyor. Sudan elektrik üretimi, kasaba kirliliğine posta açmayan, mergup suyun miktarını azaltmayan ve kalitesini bozmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Hidroelektrik santralleri için kurulan barajlar, sulamadan balıkçılığa arttırma kavi çok imkanı birlikte getiriyor. Türkiye gibi kaynakları bağlı bire bir mutluluk üzere sudan cıvıltı üretimi sayesinde yetersiz ortamında artan paranın ciddi kalkınma yatırımlarında kullanılması arz birkaç ayrıksı hususlar kadar önemlidir. Hükümete geldiğimizde bu tatlılıkla hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık.”

Erdoğan, kamunun bu yatırımlarla işyar kuruluşu Fehamet Su İşleri Umumi Müdürlüğü birlikte hususi sektörü üstelik canlı şekilde hidroelektrik santralleri inşasına yönelttiklerini tabir etti.

Yusufeli Barajı’nda sona gelindi

Ilısu Prof. Doktor Veysel Eroğlu, Deriner, Ermenek, Borçka, Batman ve Konkav kabil erdemli kapasiteli hidroelektrik santrallerini ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, “Türkiye’nin zindelik istihsal kapasitesine yıllık 1,9 bilyon kilovatsaate mümasil ulama sağlayacak sunma erdemli barajımız Yusufeli dahi bitme aşamasına gelmiştir.” dedi.

Hidroelektrik potansiyelini elan hızlı harekete kılmak amacıyla 2003 yılında özel sektörün bu alandaki yatırımlarının önünü açarak tarihi tıpkısı aşama attıklarını anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Sonunda hidroelektrik üretim kapasitemizi güdük sürede 2,5 hatim artırarak 44 bilyon kilovatsaatten 110 bilyon kilovatsaate çıkardık. Abes el altında ülkemizin toplanmış kurulu gücünün üçte birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Aynı ayrıksı ifadeyle ülkemizde yanan gelişigüzel 3 lambadan birinin elektriği, su kaynaklarımızdan gelmektedir. Bugün dünyada 9’uncu sırada kayran aldığımız hidroelektrik gücümüze, 34 yeni tesis elan kazandırıyoruz. Kamu hür teşebbüs hisse senedi birliğiyle 20 farklı ilimizde faaliyete geçecek 34 hidroelektrik santralimiz, 653 kilovatsaat müesses güce ve almanak 2,3 bilyon kilovatsaat erke üretim kapasitesine sahiptir. Yatırım bedeli 16 milyar lirayı bulan bu santraller ülkemize almanak 2,7 bilyon teklik ekonomik kâr sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz arkası sıra etraflı yıllar süresince ekonomimize ilişik derece sağlamaya bitmeme edecektir.”

Erdoğan, serencam 20 yılda ülkeye, zaman açılışını yapacaklarıyla alay malay 605 yıpranmamış hidroelektrik santrali kazandırmak ve hep rakamı 730’a çıkarmakla gurur duyduklarını dile getirdi.

“Suyunuz varsa medenisiniz”

Zat hükümetlerinden önceki bu sayının hemen 125 olduğunu birlikte hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sulama ve içmece suyu amaçlı olanlarla alay malay deminden mecmu baraj sayımız 930’u bulmuştur. Ülkemizin mecmu akarsu ambarlama kapasitesini 180 bilyon metreküpün konusunda çıkarmamız sebebiyle yeryüzü yağışsız mevsimlerde bile çıktı susama yaşamıyoruz. Elbette hidroelektrik santralleri üzere inşa ettiğimiz barajların mefret bir kısmı şehirlerimize içme suyu terazi ve sulama gayeli kendisine dahi kullanılmaktadır. Sayısını 370’e çıkardığımız tesislerle ülkemiz nüfusunun üçte ikisine toplamda 4,9 bilyon metreküp dimdik ve sürekli içme suyu sağlayacak yatırımlar yaptık. Hep şunu söyledim, akarsu medeniyettir. Suyunuz varsa medenisiniz, suyunuz yoksa başka medenisiniz. Hatta ülkemiz sınırlarını üstelik aşıp denizin altına döşediğimiz borularla KKTC’ye suyu götürdük. Konu üretmedik, hareket ürettik.”

(Sürecek)

Share: