Cumhur Reisi Erdoğan Cumhuriyet Altını tarihinin yer iri içtimai hane projesi tanıtım töreninde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin sunu nazik toplumsal göz projesiyle amaçlarının, geçmiş kadem konutlarını maksimum 2 sene içre bitirip doğruluk sahiplerine geçmek olduğunu belirterek, “Başvuruları yarın bakımından başlayacak ve ekim sonuna büyüklüğünde sürecek toplumsal bölük projesinin önce temelini yılbaşında atıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Hars Merkezi’nde planlı Cumhuriyet Altını tarihinin sunu şişman toplumsal hane projesinin tanıtım töreninde bire bir meşveret yaptı.

Tarihin sunu balaban toplumsal göz kampanyasına öncülük fail Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi tebrik fail Erdoğan, sürece ulama verecek herkese teşekkür etti, vatandaşların evleri, arsaları ve hisse senedi yerlerinin şimdiden hayırlı olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sabık 20 yılda ülkeyi rastgele alanda olduğu gibi bölük üretiminde birlikte yüzyıllık hizmetlerle, eserlerle projelerle buluşturduklarını belirten Erdoğan, TOKİ aracılığıyla tek ülkenin hayal birlikte edemeyeceği aynı atılımla yüzdelik 90’ı toplumsal göz almak üzere tamam 1 milyon 170 bin hane nesir ettiklerini ifade etti.

Ülkeye, çağın tamlık ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce hisse senedi yeri, binlerce kamu binası, Avrupa standartlarının da üstünde stadyumlar, herhangi bir kesimden insan için yüzlerce toplumsal ve kültürel tesis kazandırdıklarını belirten Erdoğan, şehri kent işleyen arz heybetli unsurlar olan doğal, tarihi ve kültürel mirası korumaya özel önem verdiklerini belirtti.

Erdoğan, kendilerini maziyle buluşturan, faziletli mimarlık değer haiz evleri, dükkanları meydanları en emin şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attıklarını kaydetti.

“Çıkmaz güzelleştirme, alnaç yenileme çalışmaları yürütüyoruz”

Halen 45 ilde, 80 tarihi meydanı kültürel değerlerine akıllıca adına yeniden ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Konya’dahi Yeni Mevlana Meydanı ile tarihi yeniden periyot yüzüne çıkarıyoruz. Edirne’birlikte Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camisi ve çevresini tıpkısı sakat günlerinde olduğu gibi baştan ayağa kaldırıyoruz. Bursa’birlikte Celil Cami’yi de içine düzlük tarihi çarşı ve hanlar bölgesini canlandırma ediyoruz. Selçuki şehri Bitlis’imizde köprülerimizi, hanlarımızı, medreselerimizi, meydanımızı içerisine bire bir birlikte kavim bahçesi koyarak düzenliyoruz. Başkentimizin geçmiş dolgun bölük projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni havuzu, parkları, yeşil alanları, anıt ağaçları ve tarihi binalarıyla ibdai ve yemyeşil aynı dirim alanı yerine şehrimize kazandırıyoruz. Benzeri şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Erzurum Tarihi Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camisi, Kastamonu Nasrullah Camisi çevresiyle, Zonguldak, Muş, Kütahya, Isparta, Bingöl, Afyonkarahisar ve Kayseri’bile yenileme projelerimizi tarihe vefa, geçmişe utanmak anlayışıyla muttasıl sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra, Kızılcahamam Çarşısı’ndan Konya Alaaddin Caddesi’ne, Antakya Kurtuluş Caddesi’nden Trabzon Çaykara tarihi binalarına ve Beypazarı Sanatçılar Caddesi’ne büyüklüğünde yüzlerce sokakta güzelleştirme, cephe yenileme çalışmaları yürütüyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca fidanla desteklenen, yeşil alanlarıyla gençlerin tatil ve okuma mekanları haline mevrut ulus kıraathaneleri ile tamlık 455 budun bahçesini birlikte alelacele mensur ettiklerini aktardı.

Vatandaşlar tarafından sahiplenilen budun bahçelerinin, Türkiye’nin “Yeşile Hürmetli Kentçilik Vizyonu”nun örnekleri yerine uluslararası şehircilik ödüllerine müstahak görüldüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Parçalanmamış bu çalışmalarla, TOKİ, elden yapı özne ayrımsız çekicilik olmanın ötesine geçerek, Türkiye’nin ve dünyanın yeryüzü yetişkin sosyal hizmet yapıları arasına girmiştir. Tabiatıyla bunlarla yetinmedik. 2012 yılında toplamda 6,5 milyon yapıyı içeren, tarihimizin en şişman kentsel dönüşümünü başlattık. Tabii cümle bu balaban dönüşümün sahibi da muhatabı da yararlanıcısı dahi milletimizin ta kendisidir. Bugün birlikte sizlerin huzurunda, içtimai ev odaklı şehircilik atılımlarımıza eskimemiş bire bir halka daha eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bilindiği kabil 2019 yılında, önce 50 bin adetlik, peşi sıra 100 bin adetlik iki içtimai göz projesi başlatmıştık. Bütün söylediğimiz kabilinden, bizim ayartıcı kuvvetimiz millettir. Bu projelere, 81 ilimizin değme köşesinden 2 milyonu aşkın vatandaşımızın başvurması, bizi henüz iri adımlara sevk etmiştir. Hem yapılacak göz sayısını artırmaya hem birlikte kampanyayı sürekli arkaç getirmeye karar verdik. İşte bu lansman töreniyle, ülkemizin değme durumunda yüz binlerce bakir içtimai konutun, bölük arsasının ve hisse senedi yerinin düz yazı sürecini başlatıyoruz. Başvuruları yarın bakımından başlayacak ve ekim ayı sonuna büyüklüğünde sürecek bu projelerin geçmiş temelini yılbaşında atıyoruz. Amacımız, önce girişim konutlarını maksimum 2 yıl içre bitirip adalet sahibi vatandaşlarımıza teyit etmektir.”

Mahalle kültürü, komşuluk ilişkileri gözetilecek

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, projelerin, yatay mimari esasıyla, dayanak noktası fazlalık 3, dayanç zait 4 yahut istinatgâh pozitif 5 namına, depreme dayanıklı şekilde mensur edileceğini dahi aktardı. Erdoğan, “Projelerimizi, alelhusus mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili bilge kılacak benzeri tatlılıkla hayata geçiriyoruz. Rastgele şeyden önce bu gerçeğin altını özellikle resmetmek istiyorum, bu kampanya, sayısı ve kalitesi itibarıyla dünyadaki arz iri hane yatırımını ifade etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına böyle toptan ve tarihi önemde aynı kampanyayla girmekten çalım duyuyoruz.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: