Cumhur Reisi Erdoğan, Karadeniz’deki doğal gaz çalışmalarıyla ait konuştu: Eskimemiş müjdeler bekliyoruz

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı enerjik yayında gündeme ilgili mehabetli açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz’deki gaz çalışmalarıyla ilgilendiren bilgiler verdi.

“ENERJİ MERKEZİ OLMA AMACINDA ADIMLARI ATIYORUZ”

Gaz merkezi ile ait Rusya Izzet Başkanı Putin ile görüştüğünü söyleyen Erdoğan, “Gaz merkezi ile müntesip kendisine şu anda sayın Putin’le yaptığımız görüşmede Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanlığımız kapsamlı çalışmaları muhataplarıyla yapıyor. Yer mümasil gestalt olarak Trakya merkezi görülüyor. Bunlar önceki tespitler. Çalışmayı rüfeka yaptılar. Tafsilatlı zamandır erke merkezi olma uğrunda adımları atıyoruz” dedi.

“KARADENİZ’DEKİ GAZ KEŞFİ AYRI AĞIRBAŞLI KATACAK”

Karadeniz’deki doğal gaz keşfinin Türkiye’ye ciddi katacağını vurgulayan Cumhur Reisi Erdoğan, ” Azerbaycan’birlikte sayın Aliyev ile görüştük. Oralardan de alacağız, Tanap’tan da alacağız. Karadeniz’deki doğal gaz keşfi bize ayrı vahim katacak. Bilindik tığ göreve geldiğimizde Türkiye’nin ne sismik araştırı gemisi, ne tetkik gemisi vardı. Nişancı Bey’in nezaret döneminde evvel gemilerin alımı yapıldı. Alırken kar ettik. Şu anda gemilerin fiyatları değişik noktada. Bunlarla Karadeniz ve Akdeniz’üstelik yapacağımız gibi bizim değişik ülkelerde doğalgaz kaynaklarının ağır olduğu yerlerde gemilerimizle gidip oralardan doğalgazı çıkararak icap o ülkede lazım üçüncü ülkelere bey şansımız var. Biçim almak üzere biricik nesep tam imkânsız. Bunu tahrif etmek lüzumlu” ifadelerini kullandı.

“SAKARYA SAHASINDA 540 MİLYAR METREKÜP KEŞİF”

Libya’yla de temasların olduğunu kaydeden Erdoğan şunları söyledi: “Demin hep alay malay inşallah Tuna 1 kuyusu dediğimiz buradaki çalışmalar önem yeryüzü ediyor. Karadeniz’de Sakarya adını verdiğimiz doğalgaz ehemmiyet sunu ediyor. Diğer tarafta Tanap, Gökçe Debi geliyor. Bunlar galiba noktada bütünleşiyor. Sakarya sahasında 540 bilyon metreküp keşfimiz var. Bunun dışında 110 bilyon metreküplük aynı gaz keşfi da var. Bunu 2023’e pekiştirmek için ekiplerimiz yavaş tıpkısı mesai içre.

“BURADAN İNŞALLAH BİR MUŞTU BEKLİYORUZ”

Tuna-1 kuyusu, TANAP, Mavi Akım aynı noktada bütünleşiyor. Kanuncu ve Müşkül eş anlı çalışıyor. İlk etapta 40 milyon metreküp gaz üreteceğiz. BOTAŞ, gazı millî sisteme angaje etmek için esmer boru hattını bu ay içerisinde tamamlayacak. Fatih Araştırma Gemisi şu anda Çaycuma-1 dediğimiz arama kuyusunda çalışmaya başladı. Buradan İnşallah ayrımsız erim bekliyoruz.

YAKIN ZAMANDA SONUÇLARINI AÇIKLAYACAĞIZ

40 kuyu ile günce 40 milyon metreküpü vermiş olacağız. Şu asıl büyüklüğünde Sakarya sahasında 540, başka yaptığımız tespitlerde bunu aşan namevcut. Serencam yerine 110 milyar metreküplük var. Bu rezervler tespit edildikçe ihtimal daha fazlasını yakalayacağız. Arkadaşlarımızın bu gayretleri gerçekten bizi yavaş manada rahatlattı. İnşallah sonuçlarını andıran zamanda açıklayacağız”

Share: