Cumhur Reisi Erdoğan, Konya Bilgisizlik Buluşması’nda konuştu: (3)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Akdarı Cumhur Reisi Abdülfettah es-Sisi ile görüşmesinin arkası sıra iki talih arasındaki sürecin başladığını, bakanlarla aynı sürecin devam edeceğini belirterek, “Bundan ahir süreçte şüphesiz Mısır ile bu gelişim yoluna girdiyse aynı şekilde Suriye ile birlikte bu gelişim yoluna girebilir. Siyasette küslük olanaksız.” dedi.

Erdoğan, SELIM Fırka İl Başkanlığınca Konya Kavim Bahçesi’nde düzenlenen etkinlikte gençlerle aynı araya geldi, soruları yanıtladı.

Bir gencin, “Karşınıza tek başına çıkmaya cesaret edemeyenler ortak masa etrafında toplandı. Hala namzet çıkaramadılar. Sizce altılı ganyan masa namzet çıkarabilecek mi, çıkaramadan dağılacak mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Leşker yahut geç, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçme takvimi çalışmaya başladığı andan itibaren mecburen adaylarını açıklayacaklar. Hangi antlaşma, YSK intihap takvimini açıkladığı zaman. Şu anda onlar gündemi çalışır etmenin gayreti içerisindeler. Gündemi kuşkusuz çalışır ederiz, işte ‘Sen tıpkı kemirmek hazırla sana gelelim, yandaki sen tıpkısı aşındırmak hazırla sana gelelim.’ Şu anne büyüklüğünde yaptıkları bu.”

Mısır ile ilişkiler

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Darı Cumhur Reisi Abdülfettah es-Sisi ile görüşmesine müteveccih tepkilerle ait bire bir soruya eşit, şöyle konuştu:

“Sayın Sisi ile yaptığımız görüşmede, Türkiye-Darı ilişkilerinde, olayın liderler seviyesinde tartışılmasından öte, ego namına onu birlikte söyledim, bizim Mısır halkıyla ilişkilerimiz farklı, sıra orada var. Akıbet dönemde, benzeri 9 almanak proses içerisinde bir etki yaşadık. O akşam hele dahi Şimendifer Emiri’nin araya girişiyle bu adımı attık. O sıkıntıyı aştıktan sonra üstelik bire bir kalık saat 45 dakika kadar tığ Sayın Sisi ile ev kapsamlı tıpkısı mülakat yaptık. ‘Demin alt düzeyde bakanlarımız gidiş gelişleri başlatsınlar, ondan sonradan birlikte biz görüşmelerimizi genişletelim, geliştirelim, bütün derdimiz, sizlerle Türkiye arasındaki bu kırgınlığı, dargınlığı dercetmek. Akdeniz’dahi Türkiye-Darı ortada hakeza tıpkı etki yaşanmaması gerekir’ dedik. Haddinden Fazla değişik kâh şeyler daha aramızda konuştuk. Elan sonraları bile aldığım vukuf, haberler çerçevesinde kendisi birlikte bu görüşmeden çokça bahtiyar ergin, benzeri mutluluk temennisini tığ dahi ilettik. Deminden süreç başladı, bakanlarımızla ayrımsız süreç bitmeme edecek. Elan sonradan birlikte tıpkısı araya akmak yoluyla Akdeniz’de, çünkü Darı halkıyla Türkiye’nin birbiriyle olan bağlantıları haddinden fazla farklı, bizim bu gücü başkalarına kaptırmamamız gerekir. Yunanistan’ın buralara ulaşması, bu olacak hisse senedi değil. Onun üzere iyice gelişmeler olacak diye niteleyerek inanıyorum.”

-“BAE ile münasebetlerimiz henüz dahi iyi olacak”

Türkiye’nin Koy ülkeleriyle küslüğünü menfaate vermek isteyenler olduğunu tamlayan Cumhur Reisi Erdoğan, “Bunlar giderilince oyunlar bozuldu. Bunların içerisinde Bir Gündüz Feneri Emirlikleri. Demin bizim Müttehit Arap Emirlikleri ile münasebetlerimiz gayet bereketli bire bir konumda. Daha bile dolgunca olacak. Bu bilinen bazı çevreleri rahatsız ediyor. Bundan ahir süreçte şüphesiz Akdarı ile bu aksiyon yoluna girdiyse bire bir şekilde Suriye ile birlikte bu hareket için girebilir. Siyasette dargınlık gayrimümkün.” dedi.

“Tanıştığınızda çokça heyecanlandığınız bir birey oldu mu? Emine Karı dışında.” sorusu konusunda Erdoğan, dünya liderleri ortada, muhtemelen güce kavuşmuş, mahsus gücü elinde tutan, burnundan kıl aldırmayanlar olduğunu söyledi.

Bunlarla ayrımsız araya geldiğinde ilkin anlaşılan ayrımsız heyecan yaşanabileceğini, ısınma turlarından sonra işin kolaylaştığını anlatan Erdoğan, elan ahir görüşmelerde heyecan safhasının kalmadığını belirtti. Imdi siyasette teknik seviyesini yakaladıklarını dile getiren Erdoğan, “Hamdolsun bu coşku safhalarını aştık. Kasırga filan bundan sonra çokça gerilerde kaldı, o bile hanımla tanışmamız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2023 seçimlerine giderken partideki heyecanın hala devam ettiğini düşünüyor musunuz?” sorusu konusunda birlikte Konya’daki temaslarında bu heyecanın hala bitmeme ettiğini yakından gördüğünü aktardı. Erdoğan, “Heyecanda rastgele ağırlık yoktur. Hele hele Halk İttifakı olarak gelişigüzel yürüdüğümüz bu yolda 2023 bizim kullanılmamış benzeri galebe yılımız olacaktır. Bakir tıpkı yan takacağız, yolumuza o şekilde yürüyeceğiz.” dedi.

Gençleri Külliye’ye çağırma etti

Programda arkadaşça ettiği gençleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne çağırma eden Erdoğan, “Ulus Kütüphanesi’ne hayran kalacaksınız.” diyerek konuştu.

Yamaç paraşütü yaptığını belirterek, Konya’ya kalkış ve baş aşağı pisti isteyen benzeri zinde kıza de Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çok ağır sıklet ayrımsız spor. Bunu bir daha gözden geçir.” dedi.

Aynı gencin, “Celil Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bir sözü vardır ‘İstikbal göklerdedir’ diye…” sözüne Erdoğan, “Kızım, o paraşütle uçmayı söylemiyor.” yanıtını verdi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “TOGG açılışında giydiğiniz montlar çok güzeldi, bize dahi bağış eder misiniz?” denilmesi üzerine birlikte toplantıda bulunan birlik gençlere montların ihsan edilmesi talimatını verdi.

“Benim kahramanım sizsiniz”

Geçirdiği kazadan etraf otama olamadığını belirten ayrımsız tüvana, kendisini tıpkısı okul açılışında gören Erdoğan’ın, bilcümle tedavi masraflarını üstlendiğini anlattı.

Gencin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik, “15 yıl süresince birlikte on paralık bırakmadınız. Daim sordunuz, sordurdunuz. Hastanede ziyaretime birlikte geldiniz. Herkesin hayatında aynı yiğit var, benim da kahramanım sizsiniz.” şeklindeki sözleri, farklı çoluk çocuk aracılığıyla mufassal süre alkışlandı. Erdoğan gencin sözleri konusunda duygulandı.

(Bitti)

Share: