Cumhur Reisi Yardımcısı Oktay, “Toyluk ve Yerel Yönetimler” temalı “Cemi Bana Bakarak Festival”birlikte konuştu Açıklaması

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, CHP’nin başörtüsü kanun teklifine ilişkin, “Çoğunluğu aldığınız ant yasayla gene bozuk haline çok bayındır getirebilirsiniz. Buyurun varsanız, mertseniz, erkekseniz, sözünüz bile böyleyse, buyurun ‘Anayasayla değiştirelim.’ dedik.” ifadelerini kullandı.

Fuat Oktay ve eşi Hümeyra Şahin Oktay, YANLIŞSIZ Fırka Yerli Yönetimler Başkanlığınca Başkent Millet Bahçesi’nde düzenlenen “Gençlik ve Yerli Yönetimler” temalı “Birlik Bana Göre Festival”i mülakat etti. SELIM Parti Avrat Kolları ve Cahillik Kolları ile şehremaneti stantlarını gezen Oktay, peşi sıra Deri Alanı’na geçerek gençlerle söyleşi programına katıldı.

Oktay, deneyimsizlik kavramını yalnızca yaşa bağlamanın haddinden fazla ancak bir tanımlama olacağını belirterek, anne gençliğin zihinde, hayallerde, üstlenilen amaç ve edinilen vizyonda bulunduğu söyledi.

Gençlere, yaşı itibarıyla cahillik dönemini geride bırakmış ancak ruhu zinde kişilerden faydalanmaları tavsiyesinde mevcut Oktay, “Şayet buna hani gençliği yaşla örtüştürmeyle ilgilendiren benzer olursa, filhakika şu anda rastgele dönüş birlikte olduğumuz Cumhurbaşkanımız bunun en güzelce örneklerindendir. Recep Tayyip Erdoğan’dır.” dedi.

Oktay, başarının tanımını yaparken mutluluk kavramının kategorik buna eklenmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Sizi bahtiyar edecek, sizi amiyane ferdî anlamda de sosyal anlamda da gönül tokluğu edecek o ihtisas neyse, sizi bahtiyar edecek madde odur. İllaki bereketli tıpkı üniversiteye gezmek veya üniversitenizin yahut okulunuzun, sınıfınızın sunma kudretli öğrencisi girmek değil.” diye niteleyerek konuştu.

Deneyimsizlik yıllarında, Türkiye’nin koşulları ve imkanlarının çok değişik olduğunu, bu nedenle daha değişik benzeri gelecek oluşturmayla ait arayışta bulunduklarını anlatan Oktay, şöyle bitmeme etti:

“Bugün serencam günlerde aheste gündem olduğu üzere söylüyorum. Başörtüsü zulmünün hangi olduğunu on paralık görmeden doğdunuz ve büyüdünüz. Yani bizim üniversitede olduğumuz dönemde başörtüsü takan arkadaşların bugün, o başörtüsü zulmünü engellemeye çalışanlar vasıtasıyla şüphesiz yapıldığını ve kendilerinin dahi o zulmü tekrardan yapmayacaklarına dayalı kendilerine güvenemedikleri amacıyla ‘Bir yasayla dahi önüne geçelim.’ dedikleri. Biz dahi ‘Sizin yasaya de yürek olamaz. Çoğunluğu aldığınız ahit yasayla yine bozuk haline çok rahat getirebilirsiniz. Buyurun varsanız, mertseniz, erkekseniz, sözünüz da böyleyse, buyurun ‘Anayasayla değiştirelim.’ dedik. Bizim dönemimizde biz bunları yaşadık. Yer macerasız herif hakları diye anlatım edeceğimiz bir nice haklardan mahrum kalarak. Bizim için bugün sizin bayramlarda, milli bayramlarda, gururla çıktığınız o meydanlar, bizim çıktığımızda bütün değerlerimize neredeyse resmi bire bir dille küfredilen, hakaret edilen ve zulmedilen günlerdi. Yani bırakın öz inançlarınızı erinçli tabir edebilmeyi, size resmi ideolojinin dayattığı düşün ve us dünyasını ahzetmek zorunda bırakıldığınız veya bırakılmaya çalışıldığınız aynı dönemde yaşadık tığ. Ego hatırlıyorum şu anda konuşurken da, aha temas 6 ayda, 1 yılda hükümetler değişirdi 70’lerde. Zannetmeyin ki bugünkü kabil 5 yılda benzeri hükümet, temas çeşit etrafınızdaki içeride ve dışarıdaki olumsuzluklara karşın istikrarını sürdüren, dosdoğru duran bir hükümet ve onun başında benzeri reis Recep Tayyip Erdoğan kabilinden vardı.”

“İlk oyumu DOĞRU Parti’ye kullandım”

“Sizin ilk rey kullanmanızı alçalma ediyorum. Bizimle paylaşır mısınız?” sorusu üzerine Oktay, üniversiteyi bitirdikten sonra doktora yapmak için ancak dışına gittiğini ve o dönemde mahdut dışına revan vatandaşların fikir istimal hakkı olmadığını aktararak, “Döndüğümde evvel oyumu kullandım. Döndüğümde yıl 2000 idi. Yani geçmiş oyumu YANLIŞSIZ Parti’ye kullandım. YANLIŞSIZ Tümen’den başkasına üstelik talih olmadı.” ifadelerini kullandı.

“Bizim içtihat dünyamız bağımsızdır”

Oktay, YANLIŞSIZ Tümen’nin “İlk Oyum Erdoğan’a, İlk Oyum DÜRÜST Parti’ye” kampanyasını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bütün bize şunu söylediler ve gerçekliğin ötesinde benzeri matlup bina etmek istediler. Yani gençlerden kopuk, gerçeklikten kopmuş aynı AK Tümen ve Recep Tayyip Erdoğan diye. Halbuki Recep Tayyip Erdoğan’ın bir özelliği var. Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatına baktığınızda toyluk kollarında başlayan bu mücadele. Bugün da karışma, o deneyimsizlik kollarını on paralık bırakmadan bitmeme eden bir boyutu var. İlk sorunuz vardı ya ‘Gençliği ne ile tanımlıyorsunuz?’ dediğiniz. Aslında Recep Tayyip Erdoğan’ı canlı bırakan en nazik özelliklerden birisi gençlerle gelişigüzel oluyor olması. Demincek o demet tek kopmamış olmasına karşın, neymiş kopuk kabil aynı algı oluşturmaya çalıştılar. Halbuki Recep Tayyip Erdoğan, gittiği temas ilde gençlerle tıpkısı araya sağlık. Konsept dünyasını tazeler, rahatlar. Yani oraya gittiğinde aynı izlence yapmaz. Oraya gittiğinde dertleşir, dostça eder, bilcümle algıları açıktır. Yeniliklere karşı, inovatif duruşlara cebin ve eleştirilere alın. Bilir ki gençler, statükoyu eleştirir daima. Şayet ki rastgele düşün bizden gelmiş olsun yahut gençlerden ayrımlı tıpkısı düşün gelsin, kıvılcım sorgulamadan gençleri tercih kırat.”

Gençleri XYZ diye ayırarak, bu algının yürütülmek istendiğini tamlayan Oktay, buna cebin durduklarında “bilimsel yaklaşmadıkları” varsayımının öne sürüldüğünü söyledi.

Oktay, gençliği sınıflandıran çalışmaların Amerika, İngiltere veya apayrı tıpkı ülkede yapıldığına bel ederek, şöyle konuştu:

“Oradaki gençliğin özellikleri tanımlanmıştır. Siz, oradaki tanımladığınız gençliğin özelliklerini gelip Türkiye’deki gençliğin konusunda o elbiseyi hakaret etmek istediğinizde, bu bizim gençliğimize yurt sağlık. Bizim benzeri özelliğimiz vardır. Biz başkasının elbisesini giymeyiz. Ötekisi bize elbise giydiremez. Tığ elbisemizi kendimiz dikeriz. Bizim zekâ dünyamız bağımsızdır. Yani bize zincir vurulmaz, bize zincir vuramazlar.”

DÜRÜST Fırka’nin gençlerle zılgıt edilmeye çalışıldığını, gittikleri her yerde gençlerle olduklarını ve bu tehditlere “evvel oyum DÜRÜST Tümen’ye ve önceki oyum Erdoğan’a” diyerek yer okuduklarını anlatan Oktay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu sefer bile paniklediler. Yani muhalefetin da böyle bir garipliği var. Ne söylerlerse 2 dönem sonra altında kalıyorlar. Yani bu gençliği tanımlıyorduk evet muhalefette üstelik gailesiz bulunmayan. O yeni diyerek sundukları, şöyle altılı masanın etrafındakine bakın, yer yenisi 300-500 yaşındadır. O kadar birlikte yoktur zira tarihle bağları yok bunların. Tarihle bağları üstelik bütün mandater zihniyetten geliyor. Yani özlük halis değerlerimizden kaynaklanan bu zinde ayakta duran hani dikleşmeyen ama sağlıklı ayakta duran ve liderliği sav eden benzeri AK Tümen zihniyeti, Halk ittifakı zihniyeti değil bu. Mandater zihniyetin dahi dayatmaların getirdiği o algıları gerçekliğin konusunda giydirmeye çalışanlar, hakikat giysi ortaya çıkınca panikliyorlar, altında kalıyorlar. Dolayısıyla sizler dahi o ‘İlk oyum Erdoğan’a, önceki oyum SELIM Öğür’ye’ olayının fahri neferlerisiniz.”

Söyleşide, Çorum Belediyesi Türk Danışma Müziği Korosu da müzik dinletisi sundu.

Share: