Cumhurbaşkanı Erdoğan: Temenni ediyorum kim DEAŞ’la mücadeledeki kararlılığımızı acun anlar

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, “Gün Batısı, DEAŞ’la ilişik metin aynı operasyonu, mücadelesi olmadı.  Bu kararlılığımız temel içi, hudut dışı devam ediyor. Temenni ediyorum kim, DEAŞ’la olan bu mücadeledeki kararlılığımızı acun anlar” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, öğle vakti saatlerinde Üsküdar Kısıklı’birlikte bulunan konutundan çıkarak, cuma namazı amacıyla Soyluluk Aydınlar Camii’ne geçti. Erdoğan, cuma namazı namazını burada kıldı. Reisicumhur Erdoğan’a İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe eşlik etti. Camiden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Biden ile görüşmesinde F-16’lar üstüne müspet bire bir yaklaşımda bulunduğunu belirtti. Erdoğan, “Arzu ediyorum ki bu ilişkide Amerika bizi değişik yollara atıf etmesin. Değişik yollardan kastım, dünyada çarpışma uçaklarını satan düzlük yalnız Amerika değil. İngiltere satıyor, Fransa satıyor, Rusya satıyor, temas yerden bunu gerçekleştirme cins. Bunun amacıyla birlikte bize çevir sinyali çakanlar var” ifadelerini kullandı.

“YAPTIKLARI AYRIKSI HERHANGİ BİR MADDE BULUNMAYAN”

DEAŞ’ın neymiş üst düzey yöneticisi Abu Zeyd harf ünlü yıldırıcı yakalanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu nüfus DEAŞ’ta üst düzem yönetici olduğu BENDE eliyle tescil edilmiş olan benzeri şahıs. Adalet Bakanlığı’ndan, Milli Eğitim Bakanlığı’na varıncaya kadar bu görevleri ödeme etmiş olan birisi. Bizim de icap duyu lazım İçişleri Bakanlığımız aramadaydılar ve böylece yakaladılar. Zaman de yargıya sevki yapıldı ve bu sevkinden sonra bile gereğini zaten egemenlik yapacaktır. Tabi DEAŞ’la ait dünyada en azimli, bildirme açık operasyonları yürüteç milli istihbaratımız oldu, içişleri bakanlığımız oldu üste silahlı kuvvetlerimiz oldu. Garp, DEAŞ’la ilgilendiren zinde aynı operasyonu, mücadelesi olmadı. Hoppadak bu işin lafını yapıyorlar. Yaptıkları eksantrik seçme molekül yok. Yargının vereceği kararı bekliyoruz. O değişmeyen birlikte atılacak adımlar üzere esasen yoğun manada bire bir mütalaa olacaktır. Bu kararlılığımız cızık içi, sınır dışı bitmeme ediyor. Murat ediyorum kim, DEAŞ’la olan bu mücadeledeki kararlılığımızı acun anlar” dedi.

“AMERİKA’NIN ATTIĞI YANLIŞ ADIMLAR DEVAM EDİYOR” Birleşik Kuma Fariza Gücüne kapalı ÇAKER’li askerlerin SDG’ye verdiği eğitimler hakkındaki soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “SDG üzerine maatteessüf Amerika’nın bugüne büyüklüğünde attığı falsolu adımlar bitmeme ediyor. Adını dahi dikkat ederseniz ‘Suriye Demokratik Güçleri’ kendisine koyuyorlar. Bu aynı kamuflajdır. Maalesef Amerika bu yıldırı örgütlerine binlerce TIR komütatör, gereç, cephane, bugüne büyüklüğünde hep gönderdi ve hala birlikte gönderiyor. Çabucak Suriye’deki ortak yönetim güçleriyle yaptıkları kuma mücahede değil, tıpkı şeyleri maatteessüf Irak’la da yaptılar. Bibi dahi yapmaya devam ediyorlar. Bu zırh, mühimmat, çevirgeç malzeme desteklerinin yanı sıra yetişek noktasında bile ağır sıklet eğitim bilimi desteği da veriyorlar. Esbak akşam ezanı arkadaşlara birlikte söyledim. Mürekkep Uluslar Umumi Kurulu’nda şayet sayın başkanla ülfet fırsatı bulursak orada dahi bu konuyu kendileriyle gine görüşeceğim” ifadelerini kullandı.

“PROGRAMLAR HALK VERİRSE MERASİME KATILMAYI DÜŞÜNÜYORUM” Kraliçe Elizabeth’in ölümüne ilişkin İngiltere’ye ziyareti sorulan Erdoğan, “Ben taziyet mesajımı sosyal medyadan gönderdim. Bizim bile programlar ve benzerleri var. Şayet programlar el verirse, merasime katılmayı düşünüyorum. Hep iş bizim üstelik zat programlarımızla beraber bunu denk getirebilmek. Çünkü tanımadığım birisi değil, kendisini tanıyorum. Kâm ederim kim fırsat bulursak tığ bile bu merasimde yatmak isteriz” diye konuştu.

“AMERİKA BİZİ FARKLI YOLLARA GÖNDERME ETMESİN”

Erdoğan, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Başkanı John Kirby, Beyaz Zehir Saray’daki gazetecilere verdiği brifingde, Türkiye’nin KÖLE’den F-16 modernizasyonu talebine ilgilendiren, “F-16 programına ilişkin tıpkısı güncellememiz yok. Başkan Joe Biden temmuzda onaylanan F-16 satışını kısıtlayan kanun tasarısına desteğini sürdürüyor” dedi. Laf karşı izah işleyen Reisicumhur Erdoğan, “Sayın Biden ile yaptığımız görüşmede o birlikte elinden mevrut değme soy desteği vereceğini söyledi F-16’lar üzerine olumlu tıpkısı yaklaşımda bulundu. Cumhuriyetçiler destek vermiyor kabilinden bir imada bulundu. Sonra Dışişleri Bakanım yine Cumhuriyetçilerden yetkili bire bir zatla Bulgaristan’da ayrımsız ülfet yaptılar. Cumhuriyetçilerin bu konuda desteğini istediklerini kendilerine ifade ettiler. Onlar bile biz birlikte Cumhuriyetçiler olarak vacip olan desteği Türkiye’ye verebileceklerini söylediler. Murat ediyorum kim bu ilişkide Amerika bizi farklı yollara atıf etmesin. Değişik yollardan kastım, dünyada cidal uçaklarını satan kayran elden Amerika değil. İngiltere satıyor, Fransa satıyor, Rusya satıyor, rastgele yerden bunu gerçekleştirme olabilir. Bunun üzere birlikte bize çevir sesi çakanlar var” dedi.

– Karaköse

Share: