Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de

Sakarya, Kocaeli, Zonguldak, Rize ve Balıkesir’deki bazı alanların orman sınırları dışına çıkarılması ve Rize’nin İyidere ilçesinde gâh taşınmazların tez kamulaştırılmasına değişmeyen verildi.

Resmi Gazete’de düz düz Reisicumhur kararlarına bakarak, Sakarya’nın Trap ilçesi Akova, Kocaeli’nin Haliç ilçesi Çamlıtepe ve İzmit ilçesi Yenimahalle (Arızlı), Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Hamzafakıhlı, Rize’nin İkizdere ilçesi Diktaş ile Balıkesir’in Karesi ilçesi Kabakdere mahallelerindeki bazı alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı.

Kararda, orman sınırları dışına çıkarılan alanların iki katından az olmamak üzere, devletin buyruk ve tasarrufu altında yahut Hazine’nin hususi mülkiyetinde mevcut taşınmazlardan, Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (Milli Taşınmazlar Umumi Müdürlüğü) vasıtasıyla Orman Umumi Müdürlüğüne orman inşa etmek üzere tahsis yapılacağı belirtildi.

Rize’nin İyidere ilçesi Eşkal Mahallesi Menderes Caddesi’nde kâin gâh taşınmazların, kaza merkezindeki dere yatağının lüks ve hâkim riskine karşı ıslahının yapılması üzere İyidere Belediye Başkanlığınca acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Share: