Davutoğlu’ndan “Başörtüsü” Açıklaması: “Partilerin Anlaşması ile Yasal yahut Anayasal Tıpkısı Aranjman Ati Dönemler İçin Faydalı Olacaktır”

ERKAN ESMER

Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Sayın Cumhur Reisi, ayrımsız taraftan başörtüsü sorunu yok diyor. Amma tıpkı taraftan birlikte anayasal bire bir düzeleme yapalım diyor. Akıbet dönemdeki bu momentumu akilane görüyorum. Partilerin anlaşması ile yasal yahut anayasal tıpkısı aranjman, gelecek dönemler üzere yararlı olacaktır” açıklamasını yaptı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Çorum İl Başkanı İsmail Hazar Coşkunsu’nun nikahına karışmak için Çorum’daydı. Davutoğlu, nikah töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP’nin başörtüsü ile ilişik yasa teklifinin peşi sıra esas değişikliği çıkışının sorulması konusunda Davutoğlu, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Sayın Cumhurbaşkanı, ayrımsız taraftan başörtüsü sorunu namevcut diyor. Ama benzeri taraftan üstelik anayasal aynı düzeleme yapalım diyor. Türkiye’birlikte başörtüsü yasağı, fiili namına başlamıştır. Yani hiçbir yasal temeli olmadan zorbaca tıpkısı yasak uygulanmıştır; 28 Şubat’ta, 12 Eylül’da. Henüz bilahare dahi benim de süresince bulunduğum hükümetlerde, tabi Sayın Reisicumhur’nın de olduğu hükümetlerde fiili olarak kalktı. Ama bunun kanuni veya anayasal güvenceye kavuşturulması geçişsiz kim gitgide bir henüz tek siyasi, hiçbir kudret değişimi ile bu değişmesin. Onun üzere ego, son dönemdeki bu momentumu makul görüyorum. Partilerin anlaşması ile kanuni yahut anayasal bir aranjman ati dönemler için faydalı olacaktır.”

Peş düzey bürokratların apansızın aşkın maaş alması ile ilişik soru konusunda da Davutoğlu, “Köle hakkıdır. Özlük hak ettiği maaş dışında maaş kabul etmek; hem bizim değerlerimiz açısından hem üstelik hukuken yanlıştır. Makul görmem, tek şekilde”

Share: