DEAŞ’ın eğin düzem yöneticisinin dikkat calip ifadesi! Türkiye’de yakalanmıştı

Güvenlik Umumi Müdürlüğü ile İstanbul Güvenlik Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığının düzenlediği operasyonla Türkiye’de yakalanan DEAŞ’ın en kebir sözde dip düzey yöneticilerinden “Abu Zeyd/Üstad Zeyd” kod adlı terörist Bashar Hattab Ghazal Aldatma Sumaidai’nin müddeiumumilik ifadesi ortaya bundan sonra.

ÖRGÜTE KATILMADAN GEÇMIŞ DİN ALİMLİĞİ YAPIYORMUŞ

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Yıldırı ve Düzenli Suçlar Sormaca Bürosu savcılığı aracılığıyla sorgulanan kaka, ifadesinde örgüte katılmadan önceki Irak’ta din alimliği yaptığını söyledi.

BAĞDADİ’NİN TALİMATI ÜZERİNE ÖRGÜTE KATILMIŞ

Şüpheli, öğrencilerinden birinin, örgütün sözde askeri angıç sorumlusu olan Ebu Müslüman El Türkmani kod adlı kişinin oğlu olduğunu belirtti. Teşkilat sergerde Ebubekir Halk Bağdadi’nin, 2012 yılında bu sevimli marifetiyle örgüte biat etmesi talimatının verildiğini kaydeden keleş, böylelikle Musul’birlikte örgüte katıldığını rapor etti.

ÖRGÜTTE BAKANLIK YAPMIŞ

Şüpheli, örgütte “Üstad Zeyd” harf adını kullandığını akseptans ederken, 2014 yılında DEAŞ’ın Musul’u ele geçirmesinden sonraları örgütün eğitim bakanı yapıldığını söyledi. Aynı süre sözde eğitim bakanlığı özne suratsız, daha sonra da neymiş hak bakanlığı yaptığını kaydetti. Örgütte lider antrparantez “halife” konumunda aynı can olabileceğini hissettiğini bildiren aynasız, o devir halifenin yardımcısı konumundaki kişinin kendisinin emrine verildiğini anlattı.

ETKİN PİŞMANLIKTAN FAYDALANMAK İSTEDİ

Avukat eşliğinde yaklaşık 6 saat anlatım veren sakil, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini beyan etti.Share: