Değer farkını görenler neye uğradıklarını şaşırıyor: Domates tarlada 2 buçuk, markette 13 liraya satılıyor

Elazığ’bile domates hasadı bitmeme ederken, tarladan çıkan domates 2 buçuk liraya komisyonculara, tıpkı ürünün marketlerde 13 liraya vatandaşlara satılıyor. Fiyatların erdemli olmasından şikayetçi olan vatandaşlar, Ticaret Bakanlığının denetimlerini sıklaştırmasını istedi.

Elazığ’de merkeze sınırlanmış Alatarla köyünde, 800 dönüm alan üzerinde ekilen domatesin hasadı bitmeme ediyor. Üretilen domatesler, başta kurutmalık kendisine Avrupa sofralarını süslerken, toplanan domateslerin aynı kısmı dahi sebze haline satılıyor. Tarlada toplanan domateslerin kilogramı göveri haline 2 buçuk liradan satılırken, bir domatesin tarladan çıktıktan sonra marketlerde 13 liraya satıldığı görüldü. Üreticiler, denetimlerin kalık olması nedeni ile fiyat farkının bu kadar açıldığını belirterek vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için denetimlerin sıklaştırılmasını arzu etti.

800 dönümde domates hasadı yaptıklarını tamlayan Fırat Çalma, “Bahardan beri buradayız. Domateslerimizi ektik ve çapasını yaptıktan sonra toplamaya başladık. Ürün geçen seneye göre henüz güzel, Domates dışarıda 12-13 lira tarlada ise 2,5 ile 3 lira arasında. Mal sahibi pres durumda. Sepetler gençler eliyle sabahtan akşama büyüklüğünde taşınıyor. Bence taştan daha print. Balçık, yer, tılsım kokusu gelişigüzel şey var Cenabıhak yardımcımız olsun” dedi.

Elazığ’bile domates hasadının devam ettiğini belirten işçilerden Bağımsız Milletvekili Ter, “Domateste ürün geçen seneye göre artık. Sabahın erken saatlerinde başlıyoruz akşam 18.00’a kadar devam ediyoruz” diyerek konuştu.

4 aydır domates tarlasında çalıştıklarını aktaran Ferişte Tepe ise “Domates fidesinin dikildi demincek üstelik çokluk işlemleriyle bitmeme ediyoruz. arada sırada hastalanıyoruz. Gelgel çokça ısıdam. İşçiler ve para sahibi sıkıntılı. Bütün beklediğini alamıyor. Ekonomiye yüklenmek amacıyla buradayız. Yoksa bu şartlarda çalışılmaz” şeklinde konuştu. – ELAZIĞ

Share: