Demans Teşhisi Konulan Eski Hdp Milletvekili Aysel Tuğluk Tahliye Edildi

Demans teşhisi konulan ve keyif durumu kötüye giden sakat HDP Saylav Aysel Tuğluk, Kocaeli’ndeki Kandıra Cezaevi’nden boşaltma edildi. Tuğluk’u kodes önünde karşılayan HDP İzmir Saylav Serpil Kemalbay, “Çok geç kalık ayrımsız değişmeyen ama son olarak böyle aynı karar verilmesinden yağlık mutluyuz” dedi.

Yaklaşık 2 yıldır demansla savaşım fail Aysel Tuğluk, Adli Tababet Kurumu’nun verdiği “cezaevinde kalamaz” raporu üstüne, vakfedilmiş bulunduğu Kandıra Cezaevi’nden zaman boşaltma edildi.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, içtimai iletişim araçları hesabında, “Aysel Tuğluk, on paralık zindanda olmamalıydı. 2 yıla andıran ayrımsız süredir demans hastasıydı, çok daha geçmiş bu değişmeyen alınmalıydı. Ama yeniden da tahliyesinden muhit çokça mutluyuz. Dileriz bire bir zaman geçmiş sağlığına kavuşur” mesajıyla hapis önünde matbuat mensuplarına yaptığı açıklamanın videosunu yayınladı. Kemalbay, şunları söyledi:

“Aysel Tuğluk vekilimizin sağlığına kavuşması için tıpkı imkan tanınmış oldu. Tabiatıyla ki Aysel Tuğluk, hiçbir zaman cezaevinde olmamalıydı. Ayrımsız Kürt kadın siyasi yerine tutsaktı ve rehindi. 2 yıla mail bire bir süredir üstelik demans hastalığı teşhisi konduğu halde zindan de tutuluyordu. Haddinden Fazla geç eskimiş ayrımsız karar amma sonuç yerine hakeza benzeri değişmeyen verilmesinden ortalık mutluyuz. Bilcümle sayrı tutsakların özgürleşmesini istiyoruz.”

HDP İstanbul Mebus Züleyha Gülüm ise zaman tutuklanan TTB Eşkal Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya ilişik şöyle konuştu:

“Aysel’in tahliyesine haddinden fazla mutluyuz ama Şebnem Hoca’nın tutuklanmasına üstelik üzgünüz. Biz biliyoruz ki bu ülkede soy anlamda aynı hâkimiyet namevcut, hür benzeri egemenlik bulunmayan. Talimatlı etki var. Bittabi Aysel talimatlı karar ile tutuklandıysa aynı zaman Çiy Korur Fincancı üzere dahi makbul. İktidar, kendi çıkarları üzere, öz koltuğu, kişi geleceği amacıyla toplumsal muhalefeti susturmaya çalışıyor. Bunun bire bir uzlaştırıcı namına dahi Şebnem Hoca’ya tutuklama kararı verildi amma biz bu tutuklamayı kabul etmiyoruz. Hiçbir geçerliliği olmadığını, beyninde yanlışlık namına nitelendirilecek aynı şey olmadığını çok engelsiz tabir ediyoruz. Çiy Hoca’nın yanındayız. Tamam, siyasal görüşleri zımnında sosyal tehalüf içre düz aldığı amacıyla, mücadele ettiği amacıyla tutuklanan arkadaşlarımızın yanındayız. Bittabi onları bile benzeri periyot cezaevlerinden alacağız.”

Gülüm ayrıca, Aysel Tuğluk ile hapis önünde çektirdikleri fotoğrafı toplumsal medya hesabında paylaştı.

Share: