Denizlerde av yasağının kalkmasını 3 antrenör kesip dualarla karşıladılar

Balıkçılar, bu geceleyin itibariyle denizlerde 4 buçuk mahiye avlanma yasağının kalkmasını Beylikdüzü’nden kâin Türkiye Bahir Canlıları Müzesi’nde, 3 antrenör kesip dualarla karşıladı. Balcı, “Çok mutluyuz, haddinden fazla huzurluyuz. Hiç yemeyen de haftada 200 gram bile olsa tüketsin” dedi.

Denizlerde 4 buçuk aydır bitmeme fail avlanma yasağı bu geceleyin 12 itibariyle sona eriyor. Sonuç hazırlıklarını tümler balıkçılar sezon başı itibariyle çokça Sivri, Hamsi ve Sardalya balığı çıkmasını bekliyor. Eskimemiş sezonun çoğalan ve huzurlu geçmesi amacıyla Beylikdüzü’nde bulunan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’nde, 3 Koç’u nezir adına kesti. Duaların ve tekbirlerin da getirildiği programda kullanılmamış sezon üzere hayırlar ve bereketler dilendi. Kesimin arkası sıra meşaleler üstelik yakıldı. 4 buçuk maaş hasretin sona ermesi balıkçıların yüzünü güldürdü.

“Çokça mutluyuz çokça neşeliyiz”

Konuyla ilişkin mütekellim Türkiye Bahir Canlıları Müzesi kurucusu Kenan Balcı mutluluğunu ifade ederek, ” Çokça mutluyuz çok gururluyuz. Özlenti bitti. Balıkçılar denizle ve balıkla buluşuyor bu tün. Haddinden Fazla neşeliyiz. Denizin ne bölgesine ağımızı oltamızı atarsak Karadeniz, Marmara, Tekirdağ, İstanbul Boğazı, Samsun İğne ada oltamızı atıyoruz, Pelit, Ateş Balığı ve Hamsi geliyor. Halkımız bereketli balık tüketsin. Tek yemeyen bile haftada 200 gram da olsa tüketsin. Balık onma, balık esas sütüne muadil. Aynı zamanda, Denizler Tükenmez Madenlerimiz, Denizler Ekmeden Biçtiğimiz Tarlalarımız. Denizler bizlere temelli veriyor. Bunun kıymetini bilelim Türk Halkı yerine. Karadeniz, Marmara Türk halkına bir armağandır değerini bilelim” dedi. – İSTANBUL

Share: