Deprem tatbikatı öğrencileri heyecanlandırdı

Düzce’de darülfünun öğrencilerinin konakladığı yurtta gerçekleştirilen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı. Tatbikatın heyecanına kapılan aynı mektepli ise düşerek parmağından yaralandı.

Aliye İzzet Begoviç Eş Öğrenci Yurdunda yapılan tatbikatta senaryo gereği gestalt üssü Düzce olan 5.0 şiddetinde hareket meydana geldi. 10 saniye süren deprem sonrasında 3 öğrencinin çorlu olduğu bilgisini alan UMKE ve AFAD ekipleri, yüksekten sakıt, konusunda kaşkariko devrilen ve boşaltma anında ezilen öğrencilere geçmiş müdahaleyi gerçekleştirdi. Yaralılar esenlik ekiplerince ambulansa alındı.

Öğrenci yaralandı

Tatbikatın heyecanına kapılan bir mektepli ise düşerek parmağından yaralandı. Manevra için yurt önüne gelen sağlık ekipleri parmağından yaralanan öğrenciyi ambulansa makbuz. Parmağına pansuman yapılan mektepli baştan yurda gönderildi.

Öğrenci yakınını güvenlikçiler sakinleştirdi

Tatbikatta, yaralanan kişilerin yakınlarına pekâlâ davranılması gerektiğine ilişkin de kullanışlı terbiye verildi. Senaryo gereği UMKE görevlisi yaralanan öğrencinin yakını oldu ve engelleme fail sağlık ekiplerinin yanına gitti. Yaralanan öğrenciye sarılan tutkun yakını güdük kesiksiz ekiplere tahakküm anlar yaşattı. Sayrı yakınını keyif ekiplerinin yanından fethetmek ise yurdun asayiş görevlilerine düştü. Güvenlikçiler, racon gereği sayrı yakını olan UMKE personelini afiyet ekiplerinin yanından ayırdı, sonra de sakinleştirdi.

“Ne üzere tedbirler alacağımızı yaşayarak görmüş olduk”

Tatbikatların önemine değinen Gençlik ve Spor İl Müdürü İsa Musannif, “Düzce’dahi Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü yerine 10 yurtta toplamda 9 bin 500 öğrencimize barınma hizmeti sunuyoruz. Malum Düzce’miz afat bölgesi. Hareket, hâkim ve birçok afat olayını yaşıyoruz. Bu vesileyle de İl Afiyet Müdürlüğü ve AFAD İl Müdürlüğü’hangi müracaat ettik. Gerçeğini aratamayan bu tatbikatla, başımıza gelebilecek olaylarda hangi kabil tedbirler alacağımızı yaşayarak görmüş olduk. Öğrencilerimize hem bilinçlendirme yaptık hem dahi hakeza afetlerde elbette boyut alınır, lacerem fert güvenliği alınır, ürkü olan güç elbette sakinleştirilir bunları görmüş olduk. Öğrencilerimizin dahi tatbikata katılması bizi ayrıca mutlu etti. Tatbikata katılan bilcümle kurumlarımıza teşekkür ederim” dedi.

“Kız yurtlarımızda üstelik yapacağız”

İsa Müellif, tatbikatların farklı yurtlarda üstelik yapılacağını belirterek, “Tatbikatlarımız, kurumlarımızın imkanları ölçüsünde bitmeme edecek. Bugün tatbikatı yaptığımız az, Aliye İzzet Begoviç Erkek Öğrenci Yurdu. Bu yurdumuzda kestirmece bin 100 öğrencimiz kalıyor. Henüz balaban kız yurtlarımız var. Kız yurtlarımızda bile tatbikatın yapılabilmesi amacıyla gine kurumlarımızdan kâm edeceğiz. Onlarında uygunluk durumuna göre kız yurtlarımızda da benzeri tatbikatları fora etmek istiyoruz. Bize kalırsa tığ bilcümle yurtlarımızda bu tatbikatları ayırmak istiyoruz. Çabucak hareket değil, değişik afetlere göre de tatbikatlar fayrap etmek istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Çalınan sirenlere öğrencilerimizin aksülamel vermesi bile adamakıllı oldu”

İl Keyif Müdürü Dr. Yasin Yılmaz ise tatbikatlar düzenlemeye bitmeme edeceklerini tabir ederek, şöyle konuştu:

“Gönenç ve Spor Müdürlüğümüzle gelişigüzel henüz önce planladığımız 5 şiddetinde bire bir deprem senaryosunu zaman Aliye İzzet Begoviç Ayvaz Mektepli Yurdunda, AFAD ekiplerinin dahi katılımıyla gerçekleştirmiş olduk. Senaryo gereği yüksekten sakıt, merdivenlerden yuvarlanan ve muhtelif cisimlerin altında küsurat yaralılarımızı da kurtarmış olduk. Burada hem öğrencilerimizi bilinçlendirmiş olduk hem da kurumlar arası reaksiyonumuzu belli tıpkısı seviyede geliştirmiş olduk. Hepimizin malumu, ilimiz kıyamet bölgesi dominant, hareket oluyor. Hem özlük personelimizin hem da vatandaşlarımızın da afetlere mücehhez olması yerine bir çalışma yapmış olduk. Hem AFAD hem birlikte Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Çalınan sirenlere öğrencilerimizin reaksiyon vermesi da domuzuna oldu. Daha ilk böyle aynı düzenleme yaşamamışlardı. İlk kat başlarına geldi. Diğer yurtlarımızda de önümüzdeki günlerde tatbikatlarımızı gerçekleştireceğiz. Hastanelerimizde birlikte züğürt istirdat tatbikatları yapmıştık. Demincek da öğrenci yurtlarımızda da çok henüz ayrımlı senaryoları tatbikatlarda hayata geçireceğiz” – DÜZCE

Share: