Depremin vurduğu Elazığ’da yıkılan 23 okul hesabına 27 okul mensur edildi

Elazığ’dahi 24 Ev 2020’de meydana mevrut depremde yavaş hasar gördüğü amacıyla yıkılan 23 meslek hesabına kente 27 ekol kazandırıldı.

Merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremin arkası sıra İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Fırat Üniversitesi ortada imzalanan tören düzeni kapsamında kent genelindeki tekmil okullarda tetkik yapılarak yıkılması evet dahi güçlendirilmesi müstelzim okullar belirleme edildi. Bu kapsamda yavaş hasar gören 23 okul kontrollü olarak yıkıldı.

Yıkılan okulların hesabına Milli Yetişek Bakanlığı koordinesinde İl ve Oran Yatırım Programı ile hayırseverlerin desteğinde yapımına başlanan 27 okuldan 15’i tamamlanarak sabık sene eğitim bilimi-öğretime açıldı. Kalan 12 okulun inşası birlikte bu yıl tamamlandı. Depreme dayanıklı bu okullarda 2022-2023 terbiye-öğretim yılında öğüt zili çalacak.

İlde orta ve belli belirsiz hasarlı 39 okuldan sabık sene 28’i, bu yıl de 11’inde ihya yapıldı. 18 meslek dahi lazım tamir yapılarak yenilendi.

Kentte antrparantez Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer’in 21 Mart’ta Elazığ’ı ziyaretinde açıkladığı yatırım programına alınan 1 bilyon 366 milyon lira bütçeli ilave 69 okulun daha inşası için çalışmalara başlandı.

“Elazığ’ın farklı noktalarında çağdaş okullar yükseliyor”

İl Milli Yetişek Müdür Muavini Nahit Yerebasan, AA muhabirine, depremin çabucak peşi sıra ilkin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve ilgilendiren bütün bakanların kentteki yaraların sarılması amacıyla daima yanlarında olduklarını belirtti.

Bu desteklerle depremin yaralarının acul tıpkısı şekilde sarıldığını anlatım eden Yerebasan, “İlgili kurumların katkılarıyla depremde okkalı hasar gören 23 okulumuz çabuk benzeri şekilde yıkıldı. Geçtiğimiz sene 15, bu sene ise 12 okulumuz olmak üzere toplam 27 okulumuz eğitim öğretime hazır hale getirilmiştir.” dedi.

69 okulun henüz ile kazandırılacağını anlatan Yerebasan, “Bu çalışmalarla ilimizde depremin izleri silindiği üzere öğrencilerimizin çağcıl, güvenli ortamlarda yetişek tedris görmeleri sağlanmıştır. Sunulan desteklerle Elazığ’ın ayrımlı noktalarında elan modern ve ergonomik okullar yükseliyor.” ifadelerini kullandı.

Yerebasan, eskimemiş okullarda öğrencilerin sosyal aktiviteler yapabileceği, sportif faaliyetler gerçekleştirebileceği alanların olacağını da bildirdi.

Yeni okulların değme anlamda donanımlı yapıldığına meni eden Yerebasan, kent genelinde altyapısı mevcut hep okullarda gaz bağlantısının yapıldığını dahi sözlerine ekledi.Share: