Depremlerde hayat kurtardı, Artvin’deki çığda ahiret yolculuğu etti

Artvin’üstelik çığ düşmesi sonucu hayatını kaybeden alpinist Mustafa Tekin’in, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerden sonra arama kurtarma çalışmalarına katıldığı ve birçok kişiyi enkazdan kurtardığı öğrenildi.
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Yusufeli ilçesinin Yaylalar köyü Olgunlar Mahallesi yaylasında kayak yaparken çığ düşmesi sonucu hayatını kaybeden Türkiye Dağcılık Federasyonu Dağ Kayağı Antrenörü, Dokunaklı Rehberi ve Erzurum’daki Alpin Natür Sporları Kulübü Başkanı Mustafa Tekin (43), “asrın felaketi” yerine nitelendirilen afetten bilahare dağcılarla seferber oldu.
Malatya’da ekiplerle kontrol istirdat çalışmasına katılan Uğurlu, haddinden fazla sayıda kişinin enkazdan kurtarılmasında fariza aldı.
Hareket bölgesindeki kurtarma çalışmalarının peşi sıra döndüğü memleketi Erzurum’birlikte bu sefer depremzedelere yardım malzemesi ulaştırılması amacıyla seferber olan Uğurlu, afetzedelere otağ ve azık malzemesi götürdü.
Vefatı spor camiasını derinden üzdü
Depremzedelere öz ve kemirmek dağıtan Tekin’in zelzele bölgesinde yaptığı fedakarlık, içtimai medya hesabındaki paylaşımlarına bile yansıdı.
Erzurum’da 26 Şubat’ta depremlerde hayatını kaybedenleri anmak için buz tırmanışı etkinliği da düzenleyen Uğurlu’in vefatı, spor camiasında ve kentte derin tartı yarattı.
Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımda, Artvin’üstelik dokunaklı kayağı faaliyeti esnasında çığ altında kalması sonucu alpinizm sporcusu Mustafa Uğurlu’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, “Deprem bölgesine ilk koşan kardeşim birçok vatandaşımıza müzaheret eli uzatmıştı. Kendisine Allah’tan yağmur, dokunaklı ailesine ve spor camiasına temel sağlığı dilerim.” ifadelerine meydan verdi.
Artvin’in Yusufeli ilçesinde çığ düşmesi sonucu 2 kişi ruhsuz, 3 yaşama yaralanmıştı.

Share: