Dereli’de 2 yıl önceki yaşanan selde engel gören tarihi kemer köprünün onarımına başlandı

– Dereli’de 2 sene geçmiş yaşanan selde engel gören tarihi kemer köprünün onarımına başlandı

GİRESUN – Giresun’da 22 Ağustos 2020’de 5’i asker 11 kişinin hayatını kaybettiği, 361 yapının hasar gördüğü dominant afetinden bildirme çokça etkilen Dereli ilçesinde kâin tarihi tümsekli köprünün onarımına başlandı.

Dereli ilçesinin kurulmasına şahitlik eden 139 almanak tarihi kemer köprü 20 Nisan tarihinde Katarakt Deresi’nin debisinin yükselmesi hasar görmesinin ardından ihya ve yenileme çalışması başlatıldı.

Dereli’deki tarihi kemer köprünün Giresun’u İç Küçük Asya’evet bağlayan ulaşımın heybetli bire bir parçası olduğunu tamlayan Giresun Üniversitesi Kitabevi ve Dökümantasyon Kat Başkanı Müverrih Mehmet Fatsa, “Bu köprülerin varlığı Giresun ile Şebinkarahisar arasındaki tarihi yolun kalıntılarıdır. Dereli’deki köprüde bunlardan birisidir. Bu köprünün taş yerine yapılma tarihi 1883’dür.Bu köprünün bire bir ayağında konak özge, tarafında ise tıpkı cami bulunmaktadır. Bu handan belde de Dereli’nin eski şehir merkezi Hanyanı yerine bilinirdi. Giresun’dan sâdır yolcular akşam buraya ulaştıklarında handa konaklama yaparlardı. Bu hanın olduğu yere henüz ahir yıllarda hükümet binası, köprünün ayrıksı ayağının olduğu yerde yeni bire bir cami yapılıyor. Böylelikle cami güreşçi köprüsü ve şen oluşan kalıp bugünkü Dereli’nin atom çekirdeği yapısını oluşturuyordu. Dolayısıyla elan sonra Hanyanı, mıntıka merkezine dönüşüyor” dedi.

Dereli transit geçilen değil, çağcıl haliyle elektrik merkezine dönüştü

Yaşanan sel afetlerinden sonradan Dereli’nin eskimemiş görünümüne kavuştuğunu belirten Dereli Uray Başbuğ Yardımcısı Ihtiyaç Temürcük ise “Tahminî 2 sene önceki yaşadığımız dominant afetinde balaban hasar gören ilçemiz bakir görümüne kavuşurken, 7 kamer geçmiş hasar gören tarihi kemer köprümüzde güçlendiriliyor. Selin getirdiği afetin yaraları devlet büyüklerimizin desteğiyle giderilmiş edip, en mebzul şekilde yararlanılmış ve ilçemiz modern bire bir görünüme kavuşmuştur. Afetten beis gören adalet sahipleri yeni işyerlerine ve evlerine nazik ölçüde kurulu durumda kalanlarda yerleşmeye bitmeme ediyor. Amacımız Giresun’dan yaylalara evet birlikte İç Rum Bölgesine gidenlerin Dereli’den direk geçmesini değil, ilçemizde benzeri koyuverme vermelerini, zaman geçirmelerini sağlayacak çalışmaları yürütüyoruz” diyerek konuştu.

Share: