Dert Dağı eteğindeki Doğubayazıt Sazlığı’nda 141 kuş türü yaşıyor

ABDULLAH SÖYLEMEZ-HÜSEYİN YILDIZ – Veca Dağı’nın eteklerinde bulunan Doğubayazıt Sazlığı, 141 göçmen ve yerel kuş türüne familya sahipliği yapıyor.

Balkı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan bataklık, Türkiye’nin yeryüzü faziletkâr dağı olan Ağrı Dağı’nın cenup ve batı eteklerinde kayran alıyor.

Dağın 5 bin 137 metre yükseklikteki zirvesinden mevrut sularla sönümsüz sazlıkta, bugüne kadar yapılan tetkikat sonucu 141 kuş türü tayin edildi.

Bölgede ornitoloji üstüne müteharrik akademisyen ve gönüllülerin yol uğrağı yeri olan çökek, seçkin zaman barındırdığı kuş türleriyle şenleniyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞ-MER) Müdürü Emrah Polat, AA muhabirine, sazlığın Veca Dağı eteklerindeki koca sulak alanlardan biri olduğunu söyledi.

Yerli ve muhacir kuş türleri bulunuyor

Bu sulak alanın bölgedeki karışık hayatı varlığına korkulu katkı sağladığını anlatan Polat, “Doğubayazıt Sazlığı gelişigüzel bölüm eş olduğu farklı oturma tipleriyle birçok yerel ve muhacir kuş türüne aile sahipliği yapıyor.” dedi.

Dünya genelinde aktif olan kuraklıkların kuşları bir nice anlamda etkilediğini tamlayan Çelik şöyle konuştu:

“Hele bu yaz dönemi çokça kurak geçti ancak buna rağmen Dert Dağı’ndan mevrut hamur suları buradaki sazlıklarda dirim sunmaya bitmeme ediyor. Bölgeye gelen aşılanmamış hayatı araştırmacıları, kuş bilimcileri ve fotoğrafçıları, doğa meraklıları, bu sazlığı mülakat edip mesai yapabiliyorlar.”

Alelhusus Dert Dağı ve nahiye üzerine çalışma özne araştırmacıların sazlıkta gösterişli veriler elde ettiğini nâkil Polat, “Daha evvel yapılan çalışmalarda 141 kuş türünün kaydı mevdu, biz dahi bu doğrultuda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Sazlıklarda bölgedeki kuraklığa rağmen pahal tıpkısı cıvıltı var. kuş bilimi açısından şanlı, mufassal süreli araştırma yapılması gereken aynı kayran.” ifadesini kullandı.

Share: