Dev kayalar yeni yerleşme yerindeki evlerin konusunda düştü! Şans eseri kimse kötülük görmedi

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı tamamlanan Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci yer yüksek barajı olan Yusufeli Barajı’nda kapakların kapatılması ile su terviç işlemi sürüyor. Sular altında kalacak Su Sarımsağı köyünde cıvıl cıvıl vatandaşlar amacıyla yapılan 35 evlik yeni yerleşim yerinde heyelanlı alanı bürümek amacıyla yapılan patlatma faciaya sebep oluyordu.

DEV KAYALAR EVLERİN ÜZERİNE DÜŞTÜ

Kontrollü namına yapılan patlatmada seken kayalar evlerin konusunda düştü. Tonlarca ağırlıktaki kayalar yeni yerleşme yerindeki Tevfik Yıldırım ve Mehmet Sebep’a ilişik iki evde maddesel hasara neden olurken, olayda nasip eseri ölen evet da yaralanan olmadı.

FACİADAN DÖNÜLDÜ

Taşınma sürecinin elan başlamadığı fakat açacak tesliminin yapıldığı kullanılmamış yerleşme yerinde kimsenin olmaması faciayı önlerken, olayla ilişik soruşturma başlatıldı.

YUSUFELİ BARAJI

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Umumi Müdürlüğünce yaptırılan barajdır ve temeli 26 Şubat 2013’te atılmıştır. Yusufeli Barajı; Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin’in 70 kilometre güney batısında, Çoruh Nehri üstünde nesir edilmiş olup, 540 MW yerleşmiş ağır sıklet ile yılda sayı farkı 1,8 milyar kWh enerji üretecektir. Bünye şu anda; çift eğrilikli beton tümsekli kategorisinde dünyanın en erdemli üçüncü, genel kategoride dünyanın en erdemli yedinci barajı konumundadır. 2022 yılının önceki günlerinde barajda su tutulmaya başlandı.3 4 22 Son Teşrin 2022’de cemi inşaat çalışmaları tamamlandı.

Share: