Din, Cuma Hutbesinin Metnini Yayınladı. Cumhuriyet Bayramı Öncesinde Okunacak Hutbede Atatürk ve Cumhuriyet Anılmadı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Cumhuriyet Altını Bayramı’ndan tıpkısı günlük, yani ferda Kült’e kapalı tekmil camilerde okunacak olan cuma namazı hutbesinde, Cumhuriyet ve kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk anılmadı. Hutbede, “Unutmayalım kim zinde, işlek ve huzurlu ayrımsız toplum, ancak meşru nikahla karı ve erkeğin kurduğu karı ile mümkündür” denildi.

Din İşleri Başkanlığı, erte camilerde okunacak cuma namazı hutbesini yayınladı. 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı’ndan bire bir zaman evvel Diyanet’e sadık umum okunacak olan hutbede Cumhuriyet ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e meydan verilmedi.

Kült İşleri Başkanlığı Kült Hizmetleri Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla hazırlanan hutbe şöyle:

“MAJÖR RABBİMİZ, BİZLERİ KADIN VE ERKEK KENDISINE YARATMIŞTIR”

“Saygıdeğer Müslümanlar; Cesim Rabbimiz, bizleri avrat ve erkek kendisine yaratmıştır. Sonraları dahi ruhlarımız sekinete ulaşsın, gönüllerimiz inşiraha kavuşsun diye niteleyerek bize ocak olmayı bahşetmiştir. Ev, Cenabı Hakk’ın lütfettiği misilsiz tıpkı nimettir. Hayatta sahip olabileceğimiz yer değerli hazinedir. Aile, akman aynı neslin devamını, sakıncasız aynı toplumun inşasını sağlayan sunu kadim kurumdur. İnancımızın, karakterimizin ve hanay tarzımızın şekillendiği genişlik kızıl okuldur. Familya, Allah’ın rahmeti ile mahfuz, onun bahşettiği füru ile gelişen ve güzelleşen merbutiyet, erinç ve cüret ortamıdır.

Eren müminler; ev girmek, karı ve erkeğin meşru nikahla bir yuva kurmasıdır. İki ömrün ayrımsız hep olması, iki gönlün bire bir can olmasıdır. Aile görünmek, Yüce Rabbimizin, ‘Eşleriniz sizin için benzeri elbisedir, siz üstelik eşleriniz için birer elbisesiniz’ ayetine içten bağlanıp ayrımsız aynı elbise gibi örtücü, havari ve ağır ezgi olmaktır. Aile oluşmak kadar, aileyi müzaheret etmek üstelik önemlidir. Aileyi müzaheret etmek, eşlerin şefkatlilik, rahim ve sadakatle birbirlerine bağlanmalarıdır. Her cins sorumluluk ve haramdan birbirlerini korumaları, namus ve onurlarını dulda etmeleridir.

“AİLE KURUMUNA YÖNELİK FITRATA AYKIRI GELIŞIGÜZEL CINS TAHRİBATIN HIZLA YAYILDIĞI BİR ÇAĞDA YAŞIYORUZ”

Kıymetli Müslümanlar; sülale kurumuna yönelik fıtrata çap değme türlü tahribatın bir lahzada yayıldığı ayrımsız çağda yaşıyoruz.

Ailenin insanın özgürlüğünü kısıtladığı, ağırbaşlılık üstlenmeden yegâne başına yaşamanın daha çekici olduğu fikri özendiriliyor. Halbuki familya görünmek, Mefret Rabbimizin emri, Peygamberimizin sünneti, adam fıtratının benzeri gereğidir. Sahiden Cenabı Adalet, Kur’an-ı Kerim’üstelik şöyle buyurmaktadır: ‘İçinizden kendileri ile huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, Cenabıhak’ın varlığının delillerindendir. Bunda, düşünen bir topluluk için elbette ibretler vardır.’ Allah Resul’ü (s.a.s) ise bizleri karı kurmaya şöyle motivasyon etmektedir: ‘Nikah benim sünnetimdir. Benim sünnetime makul davranmayan benden değildir.’

“ALLAH’IN EMRİNE VE FITRATIMIZA MAKUL NEZİH BİR AİLE HAYATI YAŞAMAYA GAYRET EDELİM”

Değerli müminler; kebir dinimiz İslam’ın avlu veren ilkelerine bilcümle birlikte sımsıkı sarılalım. Tanrı’ın emrine ve fıtratımıza akla yatkın, nezih benzeri familya hayatı yaşamaya gayret edelim. El ele, umu gönüle vererek var gücümüzle ev kurumunu ve değerlerini ayakta ağrımak amacıyla çaba gösterelim. Unutmayalım kim mıhlı, kıpırdak ve huzurlu bir toplum, fakat yasal nikahla karı ve erkeğin kurduğu sülale ile mümkündür.

Muazzez Müslümanlar; ailenin kurulması, korunması ve güçlendirilmesi noktasında temas birimize ayrı ayrı fariza ve sorumluluklar düşmektedir. Bu doğrultuda müftülüklerimiz bünyesinde Familya ve Dini Rehberlik Merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezlerde genci, yaşlısı, kadını ve erkeğiyle toplumumuzun bilcümle fertlerine, alanında uzman hocalarımız ve manevi rehberlerimiz aracılığıyla aileye müteveccih dini rehberlik hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca Başkanlığımız yoluyla yazılı ve görsel yayınlar eliyle eş üstüne toplumumuz gözetiminde zihin ve duyarlılık oluşturulmaya bitmeme edilmektedir. Bu vesileyle Başkanlığımız yoluyla aileye yönelik sunulan bu hizmetleri siz kızıl kardeşlerimize bire bir kat henüz anımsatmak istiyorum.

Hutbemi, Kur’an-ı Kerim’birlikte bize öğretilen şu dua ile bitiriyorum: ‘Ey Rabbimiz, eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Cenabıhak’a alın gelmekten sakınanlara alemdar eyle.'”

Share: