Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kastamonu’da konuştu: (3)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Tığ bize güvenen kardeşlerimiz ve mazlum insanlarımızın haklarını savunabilecek güce bile sahibiz. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak ve Türk milleti adına hazar istiyoruz.” dedi.

Kastamonu Kurşunlu Han’birlikte aksiyon insanları ve STK temsilcileriyle bire bir araya mevrut Icra Vekili Çavuşoğlu, Türkiye ve Yunanistan ilişkileriyle ait değerlendirmelerine bitmeme etti.

Avrupa Birliği’ne Şark Akdeniz Konferansı boşaltmak için çağrıda bulunduklarını ve gelmediklerini belirten Çavuşoğlu, “Niçin gelmiyor? Aynı elan soruyoruz, Rum kesimi istemiyor. Birkaç yüz bin nüfuslu Rum kesimi istemiyor diye hakça paylaşım olsun diyerek muazzam Türkiye Cumhuriyeti’nin iyi niyet göstergesi adına Maşrık Akdeniz Konferansı çağrısına olur diyemiyor Avrupa Birliği budala ergin.” diye konuştu.

Türkiye’nin gaz kaynakları itibarıyla Kıbrıs’ta üstelik adilane paylaşım istediğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Ona birlikte yanaşmıyorlar. Yanaşmıyorsanız tığ dahi kişi tedbirlerimizi kendimiz alırız. Biz kendi çıkarlarımızı koruyacak güce sahibiz, muktediriz. Tığ bize güvenen kardeşlerimiz ve mazlum insanlarımızın haklarını savunabilecek güce dahi sahibiz. Biz Türkiye Cumhuriyeti adına ve Türk milleti kendisine sulh istiyoruz, huzur istiyoruz. Bugün biz ülkemiz ve ötesinde sorunların çözümü üzere katkı sağlıyoruz. Bizden apayrı bu çabayı sarf fail candan tıpkı devlet bulunmayan. yakmak isteyenler de etkili olamıyor. Zira izledikleri politikalarda zikzaklar var.” değerlendirmesinde bulundu.

Krizlerin sunduğu fırsatları mevki ve budun için kullanmak gerektiğini nâkil Çavuşoğlu, “Pandemi oldu, herkes güvenli istihsal kaynakları, tedarik merkezleri aramaya başladı. Şu anda herkesin aklına gelen büyüklük Türkiye. Tıpkısı yıllık ihracatımız 150 milyar dolara çıkıyor sizlerin de katkılarıyla, Kastamonu’nun de katkılarıyla.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin bundan sonra üretim ve hazırlık merkezi olduğuna değinen Çavuşoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Zaman bu savaşla alay malay Türkiye çokça majör ayrımsız dalan oldu, dalan oldu enerji üzerine. Maşrık Avrupa ülkeleri, Balkan ülkeleri, Azerbaycan ehemmiyet kazandı. Zira Azerbaycan’ın ürettiği gazın bu ülkelere ulaştırılması şu anda elzem. Daha filhakika haddinden fazla gerekseme duyuyorlar. Nedeniyle bunların bütünü Türkiye’nin üzerinden geçiyor ama sair taraftan yıldız koridoru bundan sonra geri hizmet bakımdan, nakliyat itibarıyla alternatif olmaktan çıktığı üzere daha çok Türkiye üzerinden Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden sabık doğu, garp, ölçülü vakit dirimlik derecede ehemmiyet kazandı.”

“Türkiye çıktı değme yerde, herkesin elde etmek istediği aynı mutluluk haline geldi”

Türkiye adına krizleri yönetirken fırsatları bile haddinden fazla gür aynı şekilde değerlendirdiklerini dile getiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Akıbet günlerde yaptığımız çalışmalarda Cumhurbaşkanımızla Balkanlar’da, öncesinde Slovenya ve Belgrad’a gittik. Tekrar Libya’da başlayan çatışmalar sonrasında Libyalıları ülkemize çağırma ettik. Akabinde Fransa Dışişleri Bakanını Ankara’de ağırladık. Perşembe günü Sayın Cumhurbaşkanı’mızla bu arada inşallah ağababa yurdumuz Özbekistan’a ve Semerkant’a gideceğiz, Şanghay İşbirliği Teşkilatı’nda sektörel ortaklı statümüz var ve oradaki toplantılara katılacağız. Oradan birlikte New York’a geçeceğiz BM Umumi Kurulu’na katılmak üzere. Oradan üstelik Japonya var, Avrupa var, Afrika ülkeleri var, mutedil Amerika ülkeleri toplantısına bizi çağırma ettiler. Peru’bile tekmil Amerika ülkeleri, Karayip ülkeleri, Yıldız Amerika karışma hepsinin katıldığı toplantılar. Türkiye çıktı değme yerde, herkesin ahzetmek istediği benzeri büyüklük haline geldi. Bu yavaş çabalarımızı, sizlerin üstelik destekleriyle sürdüreceğiz. Vatanımız, milletimiz üzere çalışmaya bitmeme edeceğiz.”

Türkiye’nin ekonomisini da güçlendirmesi gerektiğini tamlayan Çavuşoğlu, “Tamam enflasyon var, eksiksiz dünyada var. Gıda krizini eksiksiz dünya yaşıyor evet enerji krizini bütün dünya yaşıyor. Bizde dahi yansımaları var. Enerji fiyatı itibarıyla yansımaları, para şişkinliği bakımından yansımaları var. Bunları bile halletmek bizim görevimizdir. Eksikliklerimizi, yanlışlıklarımızı göreceğiz, ülkemizi büyütmeye bitmeme edeceğiz.” dedi.

“Konutta, Bakanlıkta değme yerde boş yanan elektrikleri söndürüyorum”

Çavuşoğlu, bugün birlik Avrupa’nın, ‘Kışı kuşkusuz geçireceğiz?’ diyerek düşündüğünü belirterek şunları kaydetti:

“‘Keşke üç, dört katına bulsam de gazım olsa, elektriğim olsa.’ diyor. Biz haddinden fazla şükür hiç doğal gazımız olmadığı halde, en son Karadeniz’da bulduğumuz doğal gaz gelecek yıl hatlara bağlanacak, yüzde 95-98’ini ithal ediyoruz enerji ve petrolün. Ona karşın fiyatlar faziletli amma haddinden fazla şükür bu kışı zahir geçireceğiz gibi bir bulut duymuyoruz amma bu üstelik tabiatıyla artırım yapmamamız gerektiği anlamına gelmesin. Tasarrufu rastgele zaman yapmamız lazım. Ben kendim dahi konutta, Bakanlıkta gelişigüzel yerde abes yanan elektrikleri söndürüyorum. Artırım yapmamız geçişsiz ülkemiz üzere birlikte anca ihraç etmemiz geçişsiz. Alelhusus ürettiğimiz elektriği komşu ülkelere ihraç ediyoruz. Çokça şükür bu nev sıkıntılarımız bulunmayan zira çokbilmiş ve önemli politikalar sayesinde teessürat yaşamıyoruz. Gıda krizi üzerine ki ne derse desin. Evet tığ buğday ithal ediyoruz ama neden ithal ediyoruz? Çünkü dünyanın arz haddinden fazla un ve makarna ihracatçısı ülke biziz. Alıyoruz buğdayı, makarnaya çeviriyoruz, un yapıyoruz dünyaya satıyoruz, mal kazanıyoruz.”

(Bitti)

Share: