Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Muğla STK buluşmalarında konuştu: (1)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin aldığı kararlar ve attığı koskocaman adımlarla krizlerin üstesinden geldiğini bildirdi.

Bakan Çavuşoğlu, “2023’e Makul Kent Buluşmaları” programı kapsamında geldiği Muğla’bile, Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğrenci Sarayı VIP Salonu’nda STK temsilcileri ile buluştu.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, abuhava değişikliğinin etkilerini hep birlikte yaşadıklarına dikkati çekerek, Muğla’de ve memleketi Antalya’da tarihin yer biberli yangınlarını yaşadıklarını, bu sene Pakistan’ın üçte birinin seller altında olduğunu ve hala dağlardan baskın geldiğini kaydetti.

Sabık kamer Gürcistan’bile haddinden fazla kilolu yangınların çıktığını, üç uçağı bu ülkeye müzaheret üzere gönderdiklerini ve böylelikle yangının taharri altına alındığını tamlayan Çavuşoğlu, “Yemeden Içmeden iklim krizi değil, barhana krizi da zaman dünyanın yeryüzü balaban sorunlarından ayrımsız tanesi. Latin Halkları Amerika’dan Avrupa’ya herkesin sorunu. Sabık hafta New York’ta Şili Dışişleri Bakanı da bu konuda bizden destek ve deneyim paylaşımı istedi. Yine bugün erke krizi herkesin kuma sorunu. Avrupa bu kışı pekâlâ geçireceğini düşünüyor. Yapı aydınlatmaları kapatılıyor, halka evlerinde sıcaklığı azaltmaları, klimaları kapatmaları çağrısında bulunuluyor, üste sınırlamalar getiriliyor. Birçok Avrupa ülkesinde maatteessüf bu şita sunma azami ısı derecesi 19 veya 20 olacak. Bu amiyane endişe donör bire bir molekül.” ifadesini kullandı.

Rusya- Ukrayna savaşının etkileri

Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesi, aksi etkilerinin azaltılması için Türkiye büyüklüğünde etkili müteharrik tıpkısı başka ülkenin olmadığına aksan yapan Çavuşoğlu, sabık hafta BM Umumi Kurulu’nda herkesin Türkiye’nin bu yöndeki çabalarını ölçüm ettiğini söyledi.

Sabık hafta iki mutluluk arasındaki tutsak değişiminin gerçekleşmesini sağladıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, “Onun amacıyla ilişkin kapılar arkasında aylarca süren müzakerelerde görüştük, hassas müzakereler yürüttük meçhul müzakereler yürüttük. Girişimlerimiz sonucunda varılan İstanbul hububat anlaşmasıyla global gıda krizinin önüne geçtik, zengini, fakiri sistem Türkiye’ye teşekkürname ediyor ve Türkiye’den bambaşka bire bir büyüklük da BM’üstelik bu sorunu tek başına çözemezdi. Amma biz bile BM’siz imkânsız dedik ve nasıl BM’nin çatısı altında gerçekleştirmemiz gerekiyor. Çünkü varılan anlaşmanın meşruiyeti bile çok önemliydi.” diye niteleyerek konuştu.

Küresel matbu arzı üzerine da kullanılmamış tıpkı krizin önüne görevlendirmek üzere BM ile alay malay Ukrayna ve Rusya gübresinin dünya pazarlarına taşınması için çalıştıklarını aktaran Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Bu gübreye tüm dünyanın ihtiyacı var. Dünyadaki gübrenin yüzde 70’ini zaten Rusya üretiyor, Ukrayna üstelik aynı şekilde basılmış üretiyor. Nedeniyle bu gübrenin önündeki dış satım engellerini kaldırmazsak tarım ülkeleri bulut duyuyor. Brezilya Dışişleri Bakanı de benzeri şeyi söylüyor, Endonezya Dışişleri Bakanı birlikte tıpkısı şeyi söylüyor. New York’daki görüşmelerimizde. Nedeniyle herkesin gözü bizde, inşallah bu sorunun çözümü üzerine de tıpkı yapıcı ve ciddi tutumlarımızı bitmeme ettireceğiz. BM ile alay malay muktezi çalışmaları yapıyoruz. Bunların hepsi hassas bire bir diplomasi gerektiriyor. Dünyanın bu büyüklüğünde bölündüğü tıpkısı ortamda savaşçı taraflarla konuşabilmek anca herkesin harcı değil. Alelhusus özellikle bu dara politikasını sürdürmek süssüz değil. Herkesin bu dönemde ilkeli davranması bile o büyüklüğünde kolay değil. Çünkü ayrıksı faktörler var, apayrı aktörler var, müspet, aksi aktörler var, ağırbaşlılık yapanlar var, Avrupa Birliği zarfında Avrupa ülkelerine ağırbaşlılık yapanlar var. Ben biliyorum bizim gibi düşünen ülkeler üstelik var, ama değişik sebeplerden kontekst bu dara politikasını üstelik sürdüremiyorlar. Bizim kadar tafsilatlı ayrımsız çizgide akın etmek o büyüklüğünde bayağı değil, bunu dahi başaran ülke bulunmayan. Bu hem dokunaklı, hem önderlik, hem adanmışlık, hem grup ruhu hem birlikte nitelikli kadrolar mucip baskı bir hisse senedi. Amma hepsinden önemlisi akide, tarihi derinlik, devlet budun birlikteliği, milli zihin ve güdeleme gerektirir. İşte bu bizim şu anda izlediğimiz bu politikanın arkasında de milletimizin desteği var.”

SELIM Parti’ye oy veren, vermeyen müstacelen herkesin, izledikleri politikayı ölçüm ettiğini ve makul bulduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu birlikteliği inşallah sair alanlarda birlikte sürdüreceğiz. Birkaç önceki söylediğim niteliklerin kâffesi bile çok şükür bizde, Türkiye’da var. O yüzden bu print coğrafyada Türkiye’miz ayrımsız balans adasıdır.” açıklamasında bulundu.

(Sürecek)

Share: