Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Muğla’da matbuat toplantısı düzenledi: (3)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bizler her coğrafyada diplomasimizle düzensiz bırakıyoruz. Kafkaslar, Balkanlar, Afrika, Karayipler, Avrupa ve Asya… Herhangi Bir coğrafyada aktif ve dinç aynı Türkiye var.” dedi.

Çavuşoğlu, “2023’e Akilane Şehir Buluşmaları” programı kapsamında geldiği Muğla’de Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğrenci Sarayı VIP Salonu’nda matbuat toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Muğla’nın turizm ve tarımın ayn bebeği olduğunu, Muğla ve 13 ilçesinde türlü programlarla hemşehrileriyle benzeri araya geleceklerini söyledi.

Toplam uzunluğu 1400 kilometreyi bulan sahiliyle Muğla’nın ülkenin bildirme ince bucak şeridine topluluk olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Ege’deki haklarımızın korunmasında Muğla bizim amacıyla haddinden fazla önemlidir. Yörük Türkmen diyarı Muğla’mız Antalya kabilinden ülkemizin turizm lokomotifidir. Turizm diplomasisine çok nazik önem veriyoruz. Nezaret olarak Turizm Bakanlığımızın bu konudaki çalışmalarına dahi nazik önem veriyoruz. Turizm diplomasisinin bize da haddinden fazla katkısı var.” dedi.

Çavuşoğlu, henüz fazla ve nitelikli gezmen bağışlamak için Firez ve Turizm Bakanlığı ve göz temsilcileriyle gelişim birliğinde çalıştıklarını anlattı. Türkiye’nin herhangi bir coğrafyada diplomasisiyle sulu bıraktığını dile getiren Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Kafkaslar, Balkanlar, Afrika, Karayipler, Avrupa ve Asya… Seçme coğrafyada etken ve diri bire bir Türkiye var. Geniş ufuklu, gerçekçi ve ilkeli tıpkı politika yürütüyoruz. Gelişigüzel coğrafyada insanımızın müteşebbis yanı ve medeniyetimizin insani değerleriyle boy gösteriyoruz. Hem doğuyla hem batıyla konuşabilmemiz dış politikamıza okkalı katıyor. Türkiye ciddi süreçlerin, diyalogları kolaylaştırıcı ve çözüm üreten ana aktörleri arasındadır. Avrupa’nın ortasındaki kavga 7 aydır bitmeme ediyor. Müstevli abuhava değişikliği göç, enerji ve besin krizleri üzere global sınamalar var. Bunlarla karşı karşıyayız. Toptan sistemin bu sınamalara hal üretemediğini zaman dizge akseptans ediyor. Sistemin zarfında olanlar da akseptans ediyor.”

Akse dönemlerinde sağduyu, diyalog ve diplomasiyi öne çıkaran aktörlere ihtiyaç olduğuna dikkati çekici Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı’nın liderliğinde Türkiye’nin ortaya koyduğu küresel iddiayla cümle insanlığın sorunlarına hal arayışı içerisinde olduğunu vurguladı.

“Bambaşka tıpkısı Türkiye’yi bütün birlikte mensur ettik”

Diplomasideki ağır sıklet çabanın yanı sıra birlikte ülkede de iri hizmetler yapma gayretinde olduklarını tabir fail Çavuşoğlu, “Hükümetimiz serencam 20 yılda ortaya koyduğu eserlerle denek taşı haline gelmiştir. Türkiye’nin beher köşesine münteşir hizmetlerimiz var. Medeniyet bize bırakılan arz balaban birey. Muğla’üstelik sonuç 20 yılda 40 bilyon lirayı aşan majör amme yatırımları gerçekleştirdik. Keyif alanında yaptığımız bu inhina Muğla’nın keyif turizmine hareketlilik getirecek hem şehir hem ülke ekonomisine cesim katkılar sağlayacak.” diyerek konuştu.

Çavuşoğlu, konuşmasında Muğla’nın esenlik, yetişek ve ayrıksı alanlarda yaptığı yatırımlar hakkında bilgi verdi. Muğla’birlikte biricik bire bir öğrencinin eğitim yılında açıkta kalmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, yekpare öğrencilerin yurtlara yerleştiğini bildirdi.

Muğla’nın turizmin yanında bir zamanda ekincilik şehri olduğuna meni eden Çavuşoğlu, 2 milyar liralık destekle çiftçileri de serbest bırakmadıklarını belirtti.

Ülkede serencam 20 yılda turizm, tarım, uran ve diplomaside iri atılımlar yaşandığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Alelacayip bire bir Türkiye’yi hep birlikte nesir ettik. Ülkemizi daha ileriye hep gelişigüzel ileriye taşıyacağız.” dedi.

Çavuşoğlu, Muğla’nın tarımdan turizme Türkiye ekonomisine çetin yardım sağladığını, devletin üstelik Muğla ekonomisini daha yukarıya söylemek için çalışacağını kaydetti.

(Bitti)

Share: