Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kastamonu’da konuştu: (2)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz yekpare tezlerimizi ülfet dilinde anlatıyoruz ama Yunanistan başkalarının maşası oluyor. Daim bizi tahrik etmeye çalışıyor. Biz birlikte kendisine hatırlatıyoruz, bir zaman de tahriklerde bulundunuz, cevabını aldınız. Faturası de ağır oldu. Bunu en mebzul Yunanistan’ın bilmesi geçişsiz.” dedi.

Kurşunlu Han’üstelik hisse senedi insanları ve STK temsilcileriyle benzeri araya gelen Çavuşoğlu, aut politikada asıl ilkelerinin Türkiye’nin hak ve çıkarlarını müzaheret etmek olduğunu vurguladı.

Hak ve çıkarları destek olmak amacıyla sahada ve masada zinde olunması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Bir Vakitler ihtimal gücümüz büyüklüğünde baziçe kurucuyduk ama bugün Türkiye oyun kurucu bir büyüklük. Başkalarının kurduğu oyunların peşinde giden ya bile aldığı kararların peşinde revan edilgen bir devlet değiliz hamdolsun. Etken tıpkısı ülkeyiz. Oyunu birlikte kuruyoruz, ülkemizin hilafına kurulan oyunları üstelik bozuyoruz.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin kendi çıkarlarını korurken Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin çıkarlarını da yüklenmek zorunda olduğuna belen eden Çavuşoğlu, “İşte Maşrık Akdeniz’birlikte, kıta sahanlığımızda, Ege’dahi hak ve çıkarlarımızı arkalamak bakmak üzere gelişigüzel şeyi yapıyoruz. Ana Kara sahanlığımızın sınırlarını belirledikten sonra tek gemiyi ana kara sahanlığımız sınırları içine sokmadık.” ifadelerini kullandı.

“Tığ bunların samimiyetsizliğini her platformda, her masada, gelişigüzel toplantıda gördük”

Küçük Asya kesimi ve Yunanistan’ın son benzeri yıl içinde 9 defa öz gemileri veya eksantrik ülkelerin gemileriyle Türkiye’nin kıta sahanlığına yok etmek isteğini fakat buna cevaz vermediklerini belirten Nazır Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Ege’üstelik yıllardır bitmeme fail mesail var. Birbirinin içine girmiş sorunlar var. ‘Gelin’ dedik, bu sorunları diyalog yoluyla çözelim. en son Cumhurbaşkanımız Miçotakis’e İstanbul’dahi 14 Mart’ta öğle yemeğinde mihman ederken bunları anlattı. Kendisi bile söyledi Cumhurbaşkanımıza, ‘Üçüncü ülkeleri devreye sokmayalım, kendi aramızda bu işleri çözelim, diplomasiyi artıralım, bu sorunları çözmemiz geçişsiz, tığ komşuyuz.’ Ne oldu? İki hafta geçmedi Türkiye aleyhine tüm dünyada özellikle ÇAKER kongresi doğmak için, benzeri birlikte bağlaşık, NATO’de bağlaşık. F-16 vermeyip bize düşmancasına politikalarını daha dahi arttırdılar. Bunlara yürek olanaksız. Bunlar sevap değil. Sizi görür sarılır, ‘Dostuz, arkadaşız, komşuyuz’ bir lahzada karın resmi toplantıya girersiniz daha önceki cümlesi, tek kimesne konuşmadan kalkarlar, Türkiye’yi kötülerler. Biz bunların samimiyetsizliğini her platformda, rastgele masada, temas toplantıda gördük. Benzeri dahi sunma nahak durumda en haklıymış üzere ilam üstüne de mahirler.”

“Tığ eksiksiz tezlerimizi hususiyet dilinde anlatıyoruz”

Vekil Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Amma Türkiye yerine tığ BM’ye yazdığımız mektuplar silahsızlandırılmış adaların silahlandırılması ihlali, aynı şekilde özge konular Türkiye’nin sevap tezlerini cümle dünyaya anlatmaya başlayınca bu nöbet ah vah kopardılar ‘Türkiye bizim topraklarımıza göz dikiyor, egemenliğimizi ihlal etmeye başlıyor’ Anlaşmalar ortada. Sen bu adaları silahlandıramazsın kardeşim, o şartla mevdu. Anlaşmayı bozuyorsun. Benimle ahbaplık dilinde konum. Gidip üstelik sağa sola bühtan atma, yalan atma. Başkalarının maşası olma. Güzeşte ben bunu söyleyince maatteessüf yeryüzü çokça tenkit da içeriden geldi. Neymiş efendim ‘Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanının hakeza aynı üslupla konuşmaması lazımmış, Yunanistan’ı incitmememiz lazımmış bizim. ‘Yunanistan sorunları kaşıyor’ dedik evet, bu ilam olmazmış. Neredeyse ‘Yunanistan hakikat’ diyecekler. Biz tamam tezlerimizi ahbaplık dilinde anlatıyoruz ama Yunanistan başkalarının maşası oluyor. Daim bizi tahrik etmeye çalışıyor. Tığ dahi kendisine hatırlatıyoruz, bir vakitler da tahriklerde bulundunuz, cevabını aldınız. Faturası üstelik kısık oldu. Bunu arz mebzul Yunanistan’ın bilmesi lazım.”

“Türkiye’nin dostluğu kadimdir, husumeti ise vahimdir”

Yunanistan’a Türkiye’nin dostluğunu kazanması tavsiyesinde kâin Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye’nin dostluğu kadimdir, husumeti ise vahimdir. Türkiye’nin dostluğunu kazamaya çalış. Başkalarına itminan, başkalarının ikinci ahali üç beş tayyare vermesiyle yahut sana zırh vermesiyle tek kazanım elde edemezsiniz. Ülkende biraz cins kurdun diye niteleyerek havalara girmeye ister namevcut. Sorunları fora etmek istiyorsan ilk içtenlikle ol amma bu samimiyeti Yunanistan’üstelik göremiyoruz. Tığ birlikte doğruluk ve çıkarlarımızı müzaheret etmek amacıyla, Kıbrıs Türk halkının adalet ve çıkarlarını yüklenmek üzere ne gerekiyorsa onu yapacağız. Biliyorsunuz Abdülhamid Han gemimiz Akdeniz’e açıldı kıta sahanlığımızın değme bölgesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin destur verdiği rastgele yerde tetkik ve sismik araştırma çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu bizim hakkımız, bu bizim görevimiz.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: