Diyarbakır Valisi Akarsu, “2021 yılı içerisinde 127 bin 414 dekarda 376 bin 746 titrem sebze üretimini gerçekleştirdik”

Diyarbakır Valisi Mürtefi İhsan Akarsu, adıyla dünya mutfaklarına lezzet katan kurutulmuş Diyarbakır domatesi üreticilerinin “Domates Hasadı ve Tarla Haset” etkinliğine katıldı. Vali Su, “2021 yılı içerisinde 127 bin 414 dekarda 376 bin 746 ton göveri üretimini gerçekleştirdik” dedi.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yüksek İhsan Su, “Domates Hasadı Tarla Haset” etkinliğine katıldı. Ilbay Su, Karacadağ bölgesinde üretilerek dünyanın bir nice ülkesine ihraç edilen ve üretim aşamasında yüzlerce kişiye istihdam imkanı sağlayan kurutulmuş domates üreticileri ve çalışanlarını mülakat etti. Pirinçlik mevkiinde üreticilerle ayrımsız araya gelen Vali Akarsu, bitmeme eden hasatta etkin işçilerle domates topladı, kurutma alanını gezdi. Vali Su, burada yaptığı açıklamada, Diyarbakır’birlikte tarım sektöründe muhteşem gelişmelerin yaşandığını söyledi.

“2021 yılında 376 bin 746 titrem sebze üretimi gerçekleştirdik”

Kentte 127 bin 414 dekar alanda göveri yetiştirildiğini vurgulayan Vali Su, “İlimizde 2021 yılı içerisinde 127 bin 414 dekarda 376 bin 746 ton göveri üretimini gerçekleştirdik. Bu şanlı bire bir ölçü ilimiz açısından. İşte bu ürettiğimiz 376 bin küsur ton sebzenin 103 bin tonu domates ihvan. Burada gördüğünüz bunun kadar toplam 30 bin 149 dekarda domates üretimi gerçekleştiriyoruz. Bu domates üretimiyle ilgilendiren alanlarda 2 binin üzerinde vatandaşımızı birlikte istihdam ediyoruz. Bu gördüğünüz şu anda gezdiğimiz düz kabilinden alanlarımızda hem Bağlar ilçemizde hem Uğur ilçemizde koca bire bir potansiyelimiz var” dedi.

“Sözleşmeli tarım üretimi yapılıyor”

Çiftçilerin sözleşmeli ekincilik ile istihsal yaptıklarına rapor fail Vali Su, şunları dile getirdi. Vali Akarsu “Buralarda çiftçilerimiz kontratlı ekincilik uygulaması yapıyorlar. İşte burada bugün gezdiğimiz bahçede tarlada, çiftçimiz Manisa’dan tıpkısı hareket insanımızla gene anlaşmış. Beraber sözleşmeli burada bu domates ekimini gerçekleştirip üretiyorlar. Kurutuyoruz ve özellikle İtalya doğmak için dış satım yapıyoruz bu çok haddinden fazla önemli. Hem ihracat yerine dışarıya dış satım yapıyoruz hem de benzeri kısmını da salça ve gene tüvana domates kendisine birlikte ülkemiz içinde bile tüketime sunuyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Uygulamanın ilimiz genelinde henüz bile gelişmesi üzere çalışmalarımız bitmeme edecek”

Sözleşmeli tarım uygulamasının il genelinde henüz da gelişmesi için çalışmalarına devam edeceklerini tamlayan Ilbay Akarsu, şöyle konuştu: “İnşallah her yıl bunu artırarak devam ettireceğiz. Bu ne demektir, ihracat demektir, istihdam demektir, çıktı üretim, ilimizin hem ülkemizin ihtiyacını hem da ihracatı akdetmek açısından haddinden fazla çok muhteşem” şeklinde konuştu. – DİYARBAKIRShare: