Dokuz Ilkgüz Üniversitesinde hazırlanan DNA kolyeleriyle gençlerin dikkati teknolojiye çekilmeye çalışılıyor

İleri dozaj araştırmaların yapıldığı Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Bilim ve Teknoloji Aplikasyon ve Araştırma Merkezi bünyesindeki Merkezi Araştırı Laboratuvarında hazırlanan DNA kolyeleriyle gençlerin bili ve teknolojiye ilgisinin artırılması hedefleniyor.

Yaklaşık 30 milyon liralık yatırımla Tınaztepe Yerleşkesi’nde kurulan laboratuvar, faziletkâr uygulayım bilimi ürünlerin geliştirilmesinin yanı sıra endüstri sektöründen gelen Ar-Ge taleplerine yanıt veriyor.

Çoklu benzer istihzar sistemleri, doğacak teknoloji taramalı optikçi karakterizasyon ve görüntüleme sistemlerinin bulunduğu laboratuvarda petrokimya, umar, biyokimya, kimya, mekân, kazı bilimi, yenilenebilir erke ve adli bilimler alanlarında ölçülü araştırmalar yapılabiliyor.

Gençleri olgun ve teknolojiye yönlendirmek için merkezde çocukların tükürüklerinden elde edilen DNA’lar kolye yapılıp kendilerine armağan ediliyor.

DEÜ Kasaba Mühendisliği Bölümü Akademisyen ve merkezin müdürü Prof. Dr. Çalım Ileri Uç Oyuncusu, AA muhabirine, büyüklük ve bölgedeki Ar-Ge faaliyetlerine destek olmak, problemlere hal hatırlamak ve bakir mahsulat yükseltmek amacıyla çalıştıklarını söyledi.

Birçok şirketin Ar-Ge faaliyetlerine destek olduklarını ve birlikte projeler yürüttüklerini anlatan Akıncı, “Görüntüleme hizmetleri, çözümleme ve karakterizasyon hizmetleri bizim üzere burada civar planda. Eskimemiş işaret geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Bir Nice firma ile kuma yürüttüğümüz projeler kâin, yayın geliştirmeye müteveccih projelere çokça açığız ve haddinden fazla serbest ve multidisipliner tıpkısı akademik düzlük içerisindeyiz.” dedi.

Tükürükten DNA ekstraksiyonu yapıp kolye yerine şişe ortamında çocuklara dürü ettiklerini anımsatan Ileri Uç Oyuncusu, bu siftinlik girişimle gençlerin dikkatini olgun ve teknolojiye çekmeye çalıştıklarını dile getirdi.

DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ihtisas Hususi Demiralp ise üniversite çatısı altında 49 araştırma-uygulama merkezinin bulunduğunu hatırlattı.

Haber ve Uygulayım Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin üstelik birçok disiplini kapsadığını vurgulayan Demiralp, “Burası, TÜBİTAK ayrımsız kurumların ulusal-uluslararası camiadaki projelerine dahi destek veren bir hat.” diyerek konuştu.

Samsun’da düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ’dahi, gençlerin marifet ve teknolojiye ilgisini tasarruf etmek üzere kalıp olarak çocukların tükürüklerinden elde ettikleri DNA’ları kolye yapıp kendilerine armağan ettiklerini hatırlatan Demiralp, bu çalışmanın oldukça bağlam gördüğünü söyledi.

Gençlere bilimi sevdirmek üzere böyle ayrımsız faaliyet yürüttüklerini vurgulayan Demiralp, çıktı düzenleyecekleri etkinliklerde birlikte gelen tamlık gençlere bu kolyeleri hazırlayıp ithaf etmek istediklerini sözlerine ekledi.

Share: