Düğün magandalarına alın denetimler sıklaştı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde düğünlerde havaya gelişigüzel cebe atılmasının engellenmesine yönelik yapılan pratikte ruhsatsız tabanca ve tüfek ele geçirildi.

Elbistan’dahi, parçalanmamış uyarılar ve henüz önceden yaşanan kötü olayları göz ardı ederek düğün ve nişan kabil merasimlerde havaya herhangi bir biberli açan magandalara karşı Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce bakir tıpkı gösteri planı hayata geçirildi.

Vatandaşların can ve mülk güvenliğini icat etmek amacıyla hayata geçirilen eylem planı kapsamındaki önce yepyeni aplikasyon, düğün salonlarının çevresinde yapıldı. Salonların angajman yollarında uygulama noktaları oluşturuldu. Elbistan İlçe Inanma Müdürlüğü’nde görevli çok sayıda sivil ve resmi grup, durdurulan araçları ve içindeki şahısların arka aramasını yaptı. Aramalarda 1 skor ruhsatsız tabanca, 2 sayı ruhsatsız tüfek ve 1 adet blöf zırh himaye altına alındı. Kişiler üzerine da adli ve yönetimsel işler başlatıldı.

Kutlama mahallindekilerle çevredeki vatandaşların can güvenliğini tehlikeye düşüren zırh atılmasına cebin ikinci aplikasyon ise herhangi bir düğüne taharri memuru görevlendirmesi oldu. Resmi ekipler, görünür şekilde dernek salonları önünde beklerken; sivil polisler birlikte çağrılı üzere tören alanında görev aldı. Dernek sahiplerine uymaları gereken kurallar deklerasyon edildikten sonraları merasimler mercek altına makbuz. Sivil polislerin, düğünün başından sonuna kadar alanda kalacağı ve kuralların çiğnenmesi halinde beklemedeki ekiplerle alay malay olaya engelleme edeceği bildirildi.

Düğün böylelikle tebliğe yeraltı akım fail düğün sahipleri üzere tutanak tutulduğu ve ukubet işlemlerin acilen uygulanacağı belirtildi.

Elbistan İlçe Inanma Müdürlüğü’nün, kanayan yaraya dönüşen bu kaide tanımazlığın önüne boşamak üzere toplumun tamam kesimlerini havi çalışmalarının süreceği vurgulandı. – KAHRAMANMARAŞ

Share: