Dünyaca adlı Taşköprü sarımsağında korkunç pazarlıklar yaşanıyor

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetişen coğrafi işaretli Taşköprü sarımsağında korkunç pazarlıklar yaşanıyor. İri boyuttaki Taşköprü sarımsağı, pazarda 45-50 TL arasında alıcı bulurken, ölçülü destan sarımsak ise 30-35 liradan satılıyor.

Avrupa Birliği’nce tescil edilen Kastamonu’nun coğrafi işaretli ürünü Taşköprü sarımsağı, üreticisinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Geçen yıla göre rekoltenin düşmesiyle daha dahi değerlenen Taşköprü sarımsağı için kıyasıya pazarlıklar yaşanıyor. Taşköprü ilçesine tutkun Alatarla köyünde seçkin hafta kurulan sarımsak pazarında çokluk yaşanıyor. Çokça sayıda sarımsak üreticisi, hasadını yaptığı sarımsakları satabilmek için pazara getirdi. Pazarda garip asıl boyutlarda satışa sunulan Taşköprü sarımsağı üzere korkunç pazarlıklar yaşanıyor.

Şu anda Alatarla köyünde iri boyuttaki Taşköprü sarımsağı 45-50 teklik arasında azrail bulurken, mutedil klan sarımsak 30-35 liradan satılıyor.

“Taşköprü sarımsağının doğruluk ettiği değeri almasını istiyoruz”

Taşköprü’nün Alatarla köyünde sarımsak üreticisi Mustafa Ulu, “Talebimi isteğimiz arzumuz şu kim Taşköprü sarımsağının acun piyasasında adalet ettiği durumunda olmasını istiyoruz. Şu anda üretim yerine nitelikli amma bedel yerine çok düşük çünkü maliyetler ağız ağıza arttı bizim. Maraba adına süt ve gübreden şişman bir destek ahzetmek istiyoruz. Motorin sabık sene 7 TL’yken bu sene 25-26 TL olması bizi tamamen sıkıntıya düşürdü. Alelhusus matbu fiyatlarının geçen sene 110 TL’den alırken şu anda 700-800 TL, bunun maliyetinin üstelik artığını görmekteyiz. Tığ çiftçiler kendisine emeğimizin karşılığını istiyoruz. Sonuçta bizde temizlemek istiyoruz” dedi.

“Şu zamanda 45-50 TL’ye satarsak biz da müstahsil yerine memnun olacağız”

İri boyuttaki Taşköprü sarımsağının 45-50 TL civarında satışının bitmeme etmesi gerektiğini belirten Celil, “Geçen sene kullanılmamış sarımsak 19 TL’ydi, normal mutedil sarımsak 13-14 TL’ydi, küçük sarımsak ise 7-8 TL civarındaydı. Ancak masraflarını düşündüğümüzde sarımsağın fiyatı üstelik 2-3 itmam artıyor. Şu zamanda mazot işçi fiyatlarını üstelik dahil ettiğimizde sarımsağın kilosu 40-50 TL olması gerekiyor. Deminden bu sarımsak 28-30 TL civarında amma pazaryerinde 45 TL’ye kadar duble malımız satıldı. İnşallah ileriki zamanlarda sarımsağımız adalet ettiği değeri alacaktır. Şu zamanda 45-50 TL’ye satarsak biz birlikte yetiştirici olarak mutlu olacağız. Devletimizin bize bu konuda koruyucu olmasını istiyoruz, hele gübre, motorin desteğinde bize daha fazla destek çıkmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

“Araba ile dikim yaptığımız için bu yıl ürün biraz düşük oldu”

Taşköprü’nün Çetmi köyünde ikamet fail sarımsak üreticisi Kamil Yılmayan ise, “15 dönüm alana sarımsak diktim. Mazotun litresi 25 TL, traktörü tek durdurmuyoruz sabah başlıyor akşama büyüklüğünde çalışıyor. Neyle alacağız mazotu eş geliyor 15 TL dünyalık veriyor, o paraya sarımsak var mı? O paraya biz sarımsak satarsak bu öğün neyle alacağız mazotu. Geçen sen kilosu 10-15 liraydı amma 6 TL olan süt bu sene 25 TL oldu. Dikim fiyatları erdemli olduğundan çiftçinin yarısı araba dikimi yaptı, araba dikimi ahali dikimine göre randımansız oluyor. Maliyeti biraz elan düşük oluyor amma hangi eyvah kim bu nöbet verimi araba ile dikince elan bağan oluyor” şeklinde konuştu.

“Sarımsağın henüz gür rakamlarda satılmasını bekliyoruz”

Taşköprü’de sarımsak üreten Hüseyin Özmen dahi, “30-35 yıldır sarımsak üreticisiyiz hamdolsun. Taşköprü’nün parafin altını diyerek taçlandırdığı sarımsak sezonuna bu yılda başlamış olduk. Şu anda sarımsağımız 10 TL’den 30 TL’ye büyüklüğünde kamera buluyor amma daya ongun rakamlarda irade edilmesini bekliyoruz. Zira üreticilerin emeğinin karşılığını alması gerekiyor. Bu sarımsağın 50-60 TL’den satılması gerekiyor. Güzeşte yıl kim fiyatlar çok düşüktü normal maliyetin altında ayrımsız değer vardı. Sabık seneye bakarak kıyaslamada bu yıl mebzul amma bu fiyatlar gene bizi kurtarmaz” ifadelerini kulandı. – KASTAMONU

Share: