“Dünyanın bildirme ayrıntılı adamı”nın tevellüt haset dileği boyuna akıllıca makine

Mardin’de hareketli, 2 metre 51 santim boyu ile “dünyanın yer uzun uzadıya adamı” unvanını 13 yıldır koruyan Sultan Kösen, 40’ıncı yaşını kutlarken dünya amacıyla sağlık ve barış, kendisi üzere da “uzunlamasına akıllıca araba” diledi.

Derik ilçesine bağlı Ağababa köyünde 40 sene önceki dünyaya gelen ve 9 yaşından bilahare boyu hızlı hızlı uzayan Kösen, 2009’bile 2 metre 51 santimetre boyu, 27,5 santimetre uzunluğundaki ahali ve 36,5 santimetrelik ayaklarıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Bu rekoru 13 yıldır kimseye kaptırmayan dev koca Kösen, 40’ıncı yaşını kutladı.

Evinde ailesiyle kullanılmamış yaşını karşılayan, üzerinde ‘Boyun üzere ömrün dahi teferruatlı olsun’ ve ’40 yaşında tafsilatlı kayırıcı’ yazısı bulunan pastayı kesen Kösen, pastadaki mumları üflerken üstelik yekpare dünyaya erinç, bahtiyarlık ve hazar diledi.

Yurt içi ve sınırlı dışındaki sevenleri üstelik telefonla arayarak ya bile akıl göndererek dev adamın doğum gününü tebrik etti.

“Mardin’birlikte Odalık Kösen Müzesi yapılmasını isterim”

Melik Kösen AA muhabirine, eskimemiş yaşına sevdikleriyle ayrımsız arada girmenin sevincini yaşadığını söyledi.

Yeryüzünün ruhlu genişlik mufassal insanı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na 3 rekorla girdiğini anımsatan Kösen, “13 yıldır yeryüzünün kıvrak en teferruatlı insanı ile en nazik ellere ve sunma ayrıntılı ayaklara sahip kişisi olarak unvanımı koruyorum. Zaman 40 yaşıma girdim. Ailem, arkadaşlarım, dostlarım bizleri boydak bırakmadı bu bahtiyar günümde. Gelişigüzel tevellüt günümü kutladım. 40 yaşıma girdim amma kalbim bire bir yavru kalbi kabil, hiç yaşlanmıyor. 14-15 yaşındayım kadar geliyor.” dedi.

Yeni yaşına girerken tamam dünya için evire çevire dileklerde bulunduğunu rapor eden Kösen, kendisi üzere birlikte özel bire bir istek dilediğini belirtti.

Kösen, “Kendim için de dileğim, boyum çok ayrıntılı olduğu üzere araba kullanamıyorum, bana, boyuma göre özel bir araba yapmalarını istiyorum. Ayrımsız bile Mardin’da Melik Kösen Müzesi yapılmasını isterim. İnşallah ilerleyen günlerde bunu hayata geçiririm.” ifadelerini kullandı.

Guinness Rekorlar Kitabı’nın yeni sayısında üstelik kayran aldığını, ülkeyi temaşa etmekten çekicilik duyduğunu anlatan Kösen, bugüne kadar 127 ülkeyi gezdiğini, eskimemiş yaşında birlikte Türkiye’yi gururla tanıtmayı sürdüreceğini kaydetti.

“Hayatı seviyorum”

Kösen, güzeşte ay Romanya’nın başkenti Bükreş’te millî benzeri televizyon kanalında katıldığı programda aşındırmak yaptığını, arkası sıra ABD’nin Florida eyaletinin Orlando kentinde festivale katıldığını belirterek, “Ülkemi tanıttım, anlı şanlı bayrağımızı dalgalandırdık. Ülkemizi gururla dubara ediyorum, gittiğim her yere Türkiye’yi birlikte yanımda götürüyorum.” diyerek konuştu.

Uzun boylu olmanın dezavantajları bulunduğunu ancak bunu avantaja çevirmeye çalıştığını tamlayan Kösen, hayata artı baktığını ifade etti.

Kösen, hayata bilcümle gülümsediğini ve mutlu olduğunu dile getirerek, “Boyumun teferruatlı olması beni talihsiz etmedi. Hayatı seviyorum. İnsanlar fazlalık yanımı görünce mutlu oluyor. Bu birlikte beni bahtiyar ediyor. Veladet günüm olduğu için ensiz dışından ve elverişsiz içinden cümle arıyor, mesaj gönderiyor, mümasil atıyor. Bütün mevlit günümü kutluyor, çok teşekkürname ediyorum.” sözlerine yer verdi.

Share: