DÜRÜST Parti’li Vareste, Kahramanmaraş’ta sivil cemiyet kuruluşları buluşmasında konuştu Açıklaması

YANLIŞSIZ Parti Umumi Başkanvekili Numan Vareste, Türkiye’nin bu coğrafyada küresel adına oynanan oyunların farkında olduğunu belirterek “Türkiye hep sorunların barışsever bir şekilde çözülmesinden yanadır.” dedi.

DOĞRU Öğür Kahramanmaraş İl Başkanlığınca benzeri otelde düzenlenen “Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması” programda mütekellim Kurtulmuş, sivil sosyete kuruluşlarının toplumun değişik kesimlerine henüz abat ulaşma ve halkın beklentilerinin belirlenerek çözüme kavuşturulması noktasında şanlı bire bir yere sahip olduğunu söyledi.

Dünyanın soylu erki ve siyasi yerine tafsilatlı yıllardır yaşamadığı nazik sıkıntıların içerisinde olduğunu anlatan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Aynı taraftan aha Karadeniz’bile bitmeme fail Ukrayna- Rusya meselesi, sair taraftan Irak Maşrık’da, Asya’üstelik devam eden Amerika ile Rusya ortada Tayvan üzerinden gündeme gelen gerilimler. Sair taraftan esasen yıllardır yaşadığımız özellikle bizim coğrafyamız girmek için çarçabuk Türkiye’nin güneyinden başlayarak Yemen’e kadar ulaşan o coğrafyadaki çöz savaşlar, çatışmalar, gerilimler, yıldırı örgütlerinin ortaya koymuş olduğu kimi arbede ortamları, Afrika’daki gerilimler, Asya’daki gerilimler, Maşrık Akdeniz’da yer yağı ve hidrokarbon kontrol faaliyetleri itibarıyla yaşanan gerilimler, tekrar Türkiye kendisine baktığımız zaman Ege’da Yunanistan üzerinden Türkiye’nin köşeye sıkıştırılması çabaları. Balkanlar’da yıpranmamış denklemlerin ortaya çıkarılması ve yıpranmamış gerilim alanları içerisinde bazı çatışma alanlarının yaratılma çabaları. Bire Bir şekilde Kafkaslar’da görüyorsunuz. Ermenistan yeniden Azerbaycan’a saldırarak bizim orada oluşturmaya çalıştığımız cüret ve istikrarı bozucu adımlarını atmaya çalışıyor. Orada Kafkaslar’dahi özellikle Güney Kafkasya’da yaşanan birtakım gelişmeler. Bilcümle bunların hepsine baktığınız ant, dünyanın birden hızlı hızlı herhangi bir yerinde iri güçlerin dünyadaki global mücadelenin kendilerini merkezi adına gören güçlerin belki da sonuç on yıllar süresince göze alamadıkları gerilimleri, çatışmaları gündeme getirdiğini görüyoruz. Rusya’nın, Çin’in, ABD’nin, Avrupa’nın ve farklı ara sıra aktörlerin toptan ölçekte tıpkı hesaplaşma, global ölçekte aynı savaş ortaya koyduğu bu dönemde haddizatında yaşananlar hem siyaseten hem soylu erki namına dünyada verilen hakimiyet mücadeleleridir. Bu hakimiyet mücadelelerinin verildiği coğrafi alanların hemencek serian tamamının itidalli noktasında birlikte Türkiye vardır.”

Türkiye’nin bu coğrafyada zihayat bire bir şekilde ayakta durmaktan antrparantez koşarcasına ilerlemekten bambaşka tek şansının bulunmadığını vurgulayan Kurtulmuş, yaşanan bu süreçte bağlantı ve muadele içerisinde milli doğrultu atama etmenin araç olduğunu dile getirdi.

Vareste, Türkiye’nin iç ve dış politikada güçlü bire bir şekilde için devam ettiğini hatırlatarak akıbet zamanlarda yakalanan bu ivmenin muhteşem ve dirimsel olduğunun altını çizdi.

Yaşanan hesaplı krizle ilgilendiren Hükümetin Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde benzeri numaralı önceliğinin “tezgahı dağıttırmamak” olduğunu anlatan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Türkiye bire bir taraftan hesaplı büyümesini bitmeme ettirirken büyümeyi de adil ve hakkaniyetli vatandaşımızla bu süreci geçirebilmek için seçkin makule desteği ortaya koyabilmektedir. Türkiye bu süre içerisinde esasen kişi kazançlı gücünü artırabilmek amacıyla özellikle doğalgaza bağımlılığı ortadan kaldırabilmek için biliyorsunuz Akdeniz ve Karadeniz’üstelik doğalgaz arama faaliyetlerini sürdürüyor. İnşallah en kısa zamanda Karadeniz’üstelik bulunduğu kabil Akdeniz’üstelik bile doğalgaz kaynakları bulunarak Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı ortadan kalkacaktır. Yine tıpkı şekilde bu süreç içerisinde Türkiye hele savunma sanayisindeki gelişmelerine haddinden fazla nazik şişman bire bir şekilde ivme kazandırmış yaklaşık yüzde 75-80 seviyelerinde yerlilik oranlarına ulaşarak acun defans sanayisi liginde parmakla gösterilen ülkelerden birisi haline gelmiştir. “

Vareste, Türkiye’nin dünyadaki gelişmelere katiyen ilgisiz kalmayan ve hal üreten benzeri mutluluk olduğunu anımsatarak bunun amacıyla Ukrayna ve Rusya arasındaki savaştaki arabuluculuk hamlesine bakılmasının yeterli olacağını söyledi.

ABD ve ara sıra ülkelerin savaşın bitmesini istemediği için sulh ortamın sağlanamadığını tamlayan Vareste, “Gıda krizinin çözülmesi için Ukrayna ve Rusya’dan tahılların dünya piyasalarına çıkarılabilmesi üzere değme tür sorumluluğu Türkiye adına getirdi. Şu dakika de merkezi ve koordinasyonu İstanbul’bile olan benzeri hububat koridoru açıldı, acun piyasalarına da bu anlamda bu hububat genişlik edilmiş oluyor. Türkiye bölgesindeki ve dünyadaki hep olaylarda etkin ve siftinlik hal üreten aynı mevki. Türkiye kendisinin milli menfaatlerini sonuna kadar arkalamak için savaşım fail bire bir ülkedir.” diye niteleyerek konuştu.

Yunanistan’a tavsiyede bulundu

Bazı kesimlerin büyüyen Türkiye’nin başına bazen badireler düzenlemek istediğini, Ege’birlikte Yunanistan üzerinden Türkiye’yi bloke etmek, Türkiye’yi köşeye büzmek isteyenler olduğuna belen eden Vareste, şunları kaydetti:

“Türkiye bu coğrafyada küresel adına oynanan oyunların farkındadır. Türkiye bütün sorunların barışsever benzeri şekilde çözülmesinden yanadır. Bu amaçla bile rastgele şekilde ortaya konulacak ve Türkiye’yi taciz edecek bu girişimlerin Yunanistan’a hiçbir fayda sağlamayacağını biliyoruz ve buradan bile komşu tıpkısı devlet, hem bile sınırdaşımız aynı mutluluk olarak Yunanistan’a şu tavsiyede, şu teklifte bulunuyoruz. Türkiye Yunanistan arasındaki mesail olur otururuz, konuşuruz çözeceklerimizi çözeriz, çözemediklerimizi bile komşuluk ilişkileri içerisinde bunları çözmek amacıyla himmet sarfiyat ederiz. Aman ha sakın ha birilerinin sırtınızı sıvazlamasına kanmayın, birilerinin sırtını sıvazlayıp ortaya atanların henüz sonradan o ülkeleri elbet aynı şekilde yalnız bıraktığının onlarca örneği vardır. en son örneğini üstelik Ukrayna’da görüyoruz.”

Share: