Düzenledikleri yat rallisiyle Karadeniz’i dünyaya tanıtıyorlar

Düzenledikleri yat rallisiyle Karadeniz’i dünyaya tanıtıyorlar

Yat tutkunlukları koyuverme verdikleri Kastamonu’ya hayran kaldı

KASTAMONU – Yat tutkunları, düzenledikleri Yat Rallisi ile Karadeniz’, dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Kastamonu’nun Cide ilçesinde ıtlak veren yat tutkunları, gezdikleri doğal güzellikler karşısında hayran kaldıklarını söyledi.

Denizlerdeyiz Mektep Çocuğu Denizciler Derneği üyeleri eliyle düzenlenen Karadeniz Yat Rallisine katılan yat tutkunları, Kastamonu’nun Cide ilçesindeki limanına yanaşarak ıtlak verdi. Karadeniz’i turizme kazandırmak ve dünyaya lanse etmek amacı ile planlı düzenleme çerçevesinde 1 Orak Ayı tarihinde yelkenli yatlarla İstanbul’dan çipo alan dernek üyeleri, koyuverme verdikleri Kastamonu’daki çavlan, meydan ve kanyonları gezdi. İlçede hararetli vatandaşların kendilerini haddinden fazla adamakıllı tıpkısı şekilde karşıladığını belirten cemiyet üyeleri, ilçeyi haddinden fazla sevdiklerini belirtti. Ralli planlayıcısı ve komodoru olan zor Deniz Miralay İsmail Tümer, Karadeniz’in sunu az Iye ve Akdeniz kadar güzelce olduğunu ve başvurmak, yelken tahsis etmek üzere şen olduğunu belirtti.

“Karadeniz’e insanlar gelmeye korkuyor”

2017 yılından itibaren bu çeşit gezileri düzenlediklerini ve Karadeniz’deki herhangi bir limana uğrayarak şehirleri gezdiklerini belirten Tümer, “1 Orak Ayı’üstelik İstanbul’dan başladığımız ralliyi, Ilkgüz ayının ortalarına akıllıcasına İstanbul’dahi sonlandıracağız. Cide, yine çokça sevdiğimiz destinasyonlardan ayrımsız tanesi oluyor. Bire Bir posta bura çok hamam kanlı, insanların kalbi pir. Bizleri burada çok güzelce ağırladılar. Iyicene benzeri eş sahipliği yaptılar” dedi.

“Karadeniz dünyanın neresine giderseniz gidin kıyaslanamayacak büyüklüğünde güzeldir” ifadelerine vadi veren Tümer, “İnsanlarımızı buraya çekmemiz gerekiyor, insanlar Karadeniz’e gelmeye korkuyorlar. Karadeniz, suratsız bire bir denizdir. Karadeniz, Fasıla ayının ortasından Nisan ayının ortasına büyüklüğünde az buçuk aksi oluyor, fakat ondan sonraları çokça henüz şen, çok elan sevinçli ayrımsız bahir. İnsanlardaki bu düşünceyi gedmek için birlikte buralara getirmemiz gerekiyor. Bu yüzden turlar düzenliyoruz. Karadeniz’e ilk defa çıkan arkadaşlarımızda şaşkınlıklarını anlatım ediyorlar. Mavi ve yeşilin süresince, elan birlikte önemlisi Karadeniz insanının sıcaklığı ve candanlığıyla haddinden fazla henüz iri ayrımsız keyifle bu geziyorlar” diye konuştu.

“Karadeniz turizminin gelişmesine destek olacak”

Yapılan gezinin dünyaya duyurulacağını anlatım fail Tümer, “Aramızda kâin yabancılar bu Karadeniz gezisini Avrupa’nın balaban yat dergilerinde, gerekse dünya çapındaki büyük web sitelerinde paylaşacaklar. Bu bile Karadeniz turizminin gelişmesine bindi olacak. Tığ yeterince Karadeniz’i yurtdışında tanıtamamışız. Karadeniz Bölgesini tanıtamıyoruz, çünkü mukayyet materyaller bulunmayan. İnsanlar arıyor amma bağlanmış bilgi bulamıyorlar. İnternette yeterince bilgi namevcut. Bu yüzden de buraları birilerinin tanıtması gerekiyor. Bildirme özellikle devletin buraları tanıtması geçişsiz. Sivil cemiyet kuruluşlarının Karadeniz’i tanıtması lazım, bizlerde şu anda bu maksatla buralara geldik ve tanıtıma katkı arz etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Cide ilçesinin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini dahi gezdiklerini belirten Tümer, “Rıfat Ilgaz Kültür Evi, Gideros Yoğun, Efken Şelalesi, Malyas Çayı, Loç Vadisi, Valla Kanyonu kabilinden bölgeleri gezdik. Cide’yi çok beğendik, haddinden fazla sevdik, inşallah sunma güdük sürede yeniden bu ilçeye gelmeyi istiyoruz. Demincek yolculuğumuz Bartın’a akıllıcasına tekrar başlayacak” ifadelerini kullandı.Share: