Edirne haberleri | Türk, Palikarya ve Bulgar çoluk çocuk Edirne’de belde temizliği yaptı

EDİRNE’bile, Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen gençlerin birlikte aralarında olduğu ekip, ormanda günahsızlık yaptı, atıkları topladı. Etkinliğe katılan gençler, ormanlarda kıpırdak kuş türlerini üstelik gözlemledi.

Edirne’dahi Doğaya Periyot Derneği’nin düzenlediği Avrupa Yeşil Kuşağı Günü Deneyimsizlik Festivali kapsamında Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen çoluk çocuk, İzzet Arseven Kent Ormanı ve Tavuk Ormanı’nda temizlik yaptı. Doğaya Dolaşma Derneği Başkanı Selçuk Arslan’ın koordinasyonunda ormanda kovanlık eden gençler, ayrıca buradaki kuş türlerini bile dürbünlerle inceledi. Toplum Örgütü başkanı Aslan, Site Ormanı’nın ardından tarihi Mecidiye ve Ekmekçizade Ahmet Ağır köprülerini geçerek Sarayiçi mevkisindeki Tavuk Ormanı’na gideceklerini söyledi. Hat bölgesinde yürütülen natür himaye çalışmaları için sunumların üstelik gerçekleştirileceğini belirten Aslan, katılımcıların festivalle doğa dostu dirim tarzı hakkında bilgelik alacağını ifade etti.

‘KUŞLARIN TAHRİP EDİLEN ALANLARINA DİKKAT DERCETMEK İSTİYORUZ’

Selçuk Arslan, Avrupa Yeşil Kuşağı Haset Gençlik Festivali’nin anlatarak, “Amacımız, burada kuş gözlemi ve nehir kenarlarında atılmış temizliği gerçekleştirmek. Kuşların dirim alanlarının tağyir edildiği alanlara biraz dikkat kabul etmek istiyoruz. Esasen biz bu türleri tanıdıkça, gözlemledikçe onlarla harmoni içerisinde yaşayabildiğimiz bir hayat tarzı benimseyebiliriz. Bu etkinliği 3 ülkeyle gelişigüzel tevhit ediyoruz; Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan. Nehrin alın kıyısındaki ülkelerden genç arkadaşlarımız dahi bize eşlik ettiler. Onlarda baktığımızda bibi kuşları çok elan aşkın gözlemleme şansımız oluyor. Ancak bizim 3 nehrin birleştiği noktaya geldiğimizde tahribatlar ve insan faaliyetleri nedeniyle onların hayat alanlarına biraz zarar vermişiz. O nedenle bu etkinlikte hem onları gözlemek hem bile diğer ülkelerdeki doğa siper çalışmalarını Türkiye’deki gençlere hikâyelemek için tıpkı araya geldik. Etkinlik sonrasında başka ülkelerin katılımcıları ve sivil topluluk örgütleri, bizlere öz esirgeme çalışmaları hakkında bilgiler verecekler. Böylece amacımız, etkinliğe katılan 3 ülkenin gençlerine farklı türlerle alay malay lacerem yaşayabiliriz, onları bittabi gözlemleyebiliriz deneyimini aktarmak ve benimsemek istiyoruz. Sonrasında bile analog faaliyetleri sıkıntılı dışında, onların etkinliklerine da katılarak karışma oluşmak istiyoruz” diye konuştu.

Share: