Edirne’de aynı rençper merakla çıktığı yolda aloe vera üreticisi oldu

Anavatanı Afrika olan ısıdam abuhava bitkisi aloe vera Edirne’dahi üstelik üretilmeye başlandı.

Kozmetik, merhem, giysi, içecek kabilinden bir nice alanda makbul aloe vera bitkisinin istihsal alanları her geçen bölüm artıyor. Yılda 4 öğün hasat edilen bitkinin ise 400 çeşidi bulunuyor.

Üretim alanı herhangi bir sabık dolaşma küsurat bitkinin üretimine Sazlıdere köyünde zihayat Neşet Çapan da katıldı.

Evinde saksıdaki aloe vera bitkisini zaaf eden Çapan, bitkinin üretimiyle ilgili araştırı yapmaya ve arkası sıra tavhane kurarak üretime başladı.

-Yılda 4 posta hasat ediliyor

Çapan, AA muhabirine evinde alelade saksıdaki bir bitkiden yola çıkarak 2 yıl geçmiş serada yetiştirmeye başladığını söyledi.

Yaklaşık 250 metrekare alanda yetiştirdiği bitkinin 4 nöbet hasadını yaptığını tabir eden Çapan, şunları kaydetti:

“Merakla yola çıkarak bu aloe vera bitkisi ne işe avantaj diye niteleyerek araştırmaya başladık. Aloe vera bitkisi ülkemizde kozmetik, gıda, ispençiyari ve son zamanlar oluşum sektöründe kullanılmaya başlandı. 2018 yılında Antalya’da üretildiğini görünce Trakya’da biz bu bitkiyi yetiştirebileceğimizi gördük. Kişi imkanlarımızla seramızı oluşturduk ve bitkimizi yetiştirmeye başladık.

Her hasatta bire bir bitkiden 4 ila 5 varak arası alınabiliyor. Bitki tavhane koşullarında Trakya’birlikte abuhava koşullarına uyum sağlayabildi. 500 ile 700 kilo beyninde jel elde edilebiliyor. Nebat jellerinde kilo fiyatları 500-600 liralık ortada değişiyor.”

Üretimi ailesiyle gelişigüzel gerçekleştiren Çapan, jellerden kozmetik üretimiyle piyasada yer almayı hedeflediğini kaydetti.

Share: