Edirne’den gücük gelişmemiş

Trakya Üniversitesi öğrencisi Ece Dikbıyık, Türkiye Bilgisizlik Filarmoni Orkestrası’nda fariza aldı.

Üniversiteden yapılan mukayyet açıklamaya göre, Oran Konservatuvarı Viyolonsel Hanek Dalı Lisans öğrencisi Dikbıyık, orkestra şefi Cem Mansur yoluyla zinde sanatçıların ulusal ve uluslararası düzeyde hayalet deneyimleri elde edebilmeleri yerine müesses Türkiye Cahillik Filarmoni Orkestrası’nın seçmelerine katıldı.

Seçmeleri başarıyla güzeşte Dikbıyık, orkestranın 05 – 16 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen turnesi kapsamında Altenburg, Berlin Konzerthaus, Pauliruine Dresden ve İstanbul İş Sanat salonlarda sahne aldı.

Dikbıyık antrparantez Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na ilişik yeni dinleti salonu ve Prag Rudolfinum dinleti salonunda bile viyolonsel grup şefi namına fariza yaptı.

Dr. Akademisyen İsov’un kitabı yayımlandı

Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Balkan Tarihi Anabilim Dalı Dr. Akademisyen Inanlı İsov’un “Sunma Değişik Yandaki: 20. Yüzyılın İkinci Yarısında Bulgar Güneş Ders Kitaplarında Osmanlı İmparatorluğu (Türkiye) ve Osmanlılar (Türkler) İmajı ünlü eseri yayımlandı.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya bakarak, İsov, kitabında Bulgaristan’daki Osmanlı İmparatorluğu – Türkiye ve Osmanlılar – Türkler imajının inşasında ekol ortamı, akademik ifade ve yaymaca arasındaki etkileşime odaklandı.

İsov’un araştırmasının arşiv malzemeleri bile dahil kalkmak üzere varlıklı kaynaklara, komünistlik yıllarına ve demokrasiye intikal sürecine ilgilendiren selen ve ideoloji açıdan Bulgar pedagojisi, gündüz ve etnografyası, Türkoloji, Osmanlı ve Balkan araştırmaları alanının genişlik canlı yazarlarının çalışmalarına dayandığı kaydedildi.

Share: