Edirneli Vatandaş: Güzeşte Yıl Tarhana Yapıp Satıyordum. Bu Sene Biber ve Un Fiyatının Pahalılığından Yapamadım

Edirne’üstelik, kışlık tarhana ve salça yapacak vatandaşlar, kilosu 15-20 liradan satılan kapya biberi almakta zorlanıyor. Pazara biber almaya mevrut Amor Islakkarga, “Geçen sene tarhana çorbası yapıp satıyordum. Mahsus müşterilerim vardı. Bu yıl biberin ve un fiyatlarının pahalılığından yapamadım” dedi.

Edirne’bile pazar alışverişi eden Sevda Çekingen, “Tarhana biberi almaya geldik. Kahvaltılık yapacağız, tarhana karacağız. Mevrut kış, fiyatlı de olsa bağlı alıyoruz. Güzeşte yıl henüz uygundu, bu sene fiyatlı ama yapacak aynı şey bulunmayan. Bu sene yarıya düştü. Sabık yıl tarhana çorbası siparişlerim çoktu, bu yıl sipariş almadım. Un, biber, salça, soğan fiyatlı. Hangi biriyle yapacağım? Sabık yıl tarhana yapıp satıyordum. Muhtemelen müşterilerim vardı. Bu yıl biberin ve un fiyatlarının pahalılığından yapamadım. 20 kilogram biber aldım, kendime ve kızıma yapacağım” diyerek konuştu.

“BARAN DOLAYISIYLA TARLAYA GİRİLMİYOR”

Alım Satım esnafı İbrahim Çam, tarlaların çamurlu oluşundan ekolojik ortam biber toplanamadığını anlatım ederek, “İlerleyen zamanlarda düşecek. Kilo fiyatı 15-20 lira aralığında gidiyor. Çanakkale’de, yağmurlar dolayısıyla dünyalık çıkmıyor. Hangi domates hangi biber çıkıyor. Sabık yıl 8-10 liraya gidiyordu. Yağmur dolayısıyla tarlaya girilmiyor. Edirne’ye dünyalık gelmiyor” dedi.

“ŞIŞKINLIK FAZILETLI”

Pazarcı Emirhan Hırsızlık dahi enflasyonunun faziletli olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Tarlada malı üreten köylüler de tahakküm durumda. Gübreye, tohuma remiks geldi. Biz üstelik satarken print durumdayız. Alıcılar birlikte baskı durumda, enflasyondan kontekst. Bu malın oradan alınışı 12 lira, buraya gelene kadar 14 liralık, burada da tezgahta 20 şerha eleman çalışıyor. Sabık yıl bu biber en aşkın 5 liraydı. 3 lira falandı. Bu sene 15 liralık olunca milletimizin dahi gücü yetmiyor almaya. Tanrı hepimizin yardımcısı olsun, enflasyondan kıran.”

Kaynak dökümü

Vatandaş Sevi Cesaretsiz

Alışveriş esnaflarından İbrahim Çam

Pazarda eş özne Emirhan Kibrit

Pazardan ve kapya biber detaylarıShare: