Eğitim Bilimi Sen, Muallimlik Çığır Kanunu’nun Düşüncesiz Çekilmesi Talebiyle İstanbul’da Gösteri Yaptı

FAHRETTİN ÖZTÜRK

Eğitim Bilimi ve Selen Emekçileri Sendikası (Eğitim Bilimi Sen), Muallimlik Meslek Kanunu’nun et kafalı çekilmesi talebiyle İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü uğrunda eylem yaptı. Eğitim Bilimi Sen İstanbul 4 Nolu Bölüm Başkanı Vatandaş Yıldırım, öğretmenlerin Ankara’da boşaltmak istedikleri eylemlere cevaz verilmemesine ilgilendiren, “Pazarlamaya çalıştıkları ucube Öğretmenlik Patika Kanunu’nun tek hoca tarafından akseptans edilmediği, benimsenmediği gerçeğinin üstünü polis kalkanıyla örtme gayretinden eksantrik tıpkısı molekül değildir. Milyonlarca öğretmen, yasayı ve yasanın getirdiği kariyer basamaklarını kabul etmediklerini gelişim yerlerinde, alanlarda ve sosyal medyada gür bire bir sesle tabir etmişlerdir” dedi.

Terbiye Sen üyeleri, bugün İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak Muallimlik Çığır Kanunu’nun kavrayışsız çekilmesini arzu etti. Matbuat açıklamasında, öğretmenlerin güzeşte ve zaman Ankara’birlikte beğenmek istediği eylemlerin polis güçleri aracılığıyla engellenmesine aksülamel gösterildi. Matbuat açıklaması sırasında, “Ablukanız, yasanız vız sağlık vız” ve “Utku, direnen emekçinin olacak” sloganları atıldı.

“DÜN ANKARA’DA YAPILMAK İSTENEN BASIN AÇIKLAMAMIZ, MANŞET GÜÇLERİNİN SALDIRISIYLA ENGELLENMİŞTİR”

Basın açıklamasını okuyan Terbiye Sen İstanbul 4 Nolu Ofis Başkanı Yurttaş Yıldırım, şunları söyledi:

“Muallimlik Meslek Kanunu’nun halel edilmesi talebiyle dün Ankara’da vekillik uğrunda yapılması planlanan basın açıklamamız, manşet güçlerinin akın ve engellemeleri nedeniyle gerçekleştirilememiştir. Uzun Uzun benzeri süredir sıkıntı, print ve yasaklayıcı politikalarıyla ülkeyi nısıf ayan aynı cezaevine çeviren AKP iktidarının manşet güçleri, güzeşte de izah yapılacak noktaya 4 km uzaklıktaki Eğitim Sen Genel Merkezi’ni ablukaya alarak MYK üyeleri ve büro başkanlarının binadan çıkışına müsaade vermemiş, fiilen gözaltına almıştır.

“KANUNUNUN HİÇBİR HOCA TARAFINDAN KABUL EDİLMEDİĞİ GERÇEĞİNİN ÜSTÜNÜ POLİS KALKANIYLA ÖRTME GAYRETİDİR”

Pazarlamaya çalıştıkları ucube Öğretmenlik Iz Kanunu’nun hiçbir hoca vasıtasıyla akseptans edilmediği, benimsenmediği gerçeğinin üstünü polis kalkanıyla örtme gayretinden apayrı bir özdek değildir. Milyonlarca sarıklı, yasayı ve yasanın getirdiği kariyer basamaklarını akseptans etmediklerini gelişim yerlerinde, alanlarda ve sosyal medyada ongun tıpkısı sesle tabir etmişlerdir.

Muallimlik Patika Kanunu, muhatabı olan öğretmenlerin iradesi dışında, onların hakları ve taleplerini dikkate almadan hazırlanmıştır. Değişik branşlarda dahi olsalar tıpkı okulda ve bir sınıfta öğrencilerine faaliyet veren öğretmenleri değişik kariyerlere ayrıştırarak ve bu yapay ayrıştırmaya göre değişik aylık uygulamasını meşrulaştırmaya çalışarak öğretmenler ortada eşitsizliğe sefer açan tıpkısı düzenlemedir.

“BILCÜMLE ÖĞRETMENLERİN NECIP BEKLENTİSİ GÜVENCELİ İŞTİR”

Muallimlik Iz Kanunu ile ücretli hoca uygulamasına akıbet verilmesi, kontratlı öğretmenlerin parçalanmamiş hakları ile kadroya geçirilmesi beklenirken tersine eylemli öğretmenleri ‘sarıklı, uzman hoca ve başöğretmen’ hiyerarşisine bağımlı tutmuştur. Meğerse tekmil öğretmenlerin ana beklentisi, garantili iştir, karşılık işe kıymet ücrettir ve mesleki itibardır, saygıdır. Muallimlik Patika Kanunu, merkezi kayıtlı sınavı kaldırarak hesabına ‘Adaylık Kıymetlendirme Komisyonu’ oluşturmuş ve böylece öğretmenliğe geçmiş atanmada mülakatın bir ayrımsız panel ayrımcılığa sefer açacak keyfi ve baskıcı aynı süreci başlatmıştır.

“EKONOMİK KRİZİN DERİNLEŞTİĞİ BU DÖNEMDE EMEKÇİLERİN ADALET KAZANIMLARI SINAVLARA ENDEKSLENMEYE ÇALIŞILMAKTA”

Akseptans etmiyoruz, çünkü kariyer basamakları arasındaki geçiş sınavlarının öğretmenler, veliler ve öğrenciler üstünde çok menfi etkileri ortaya çıkacaktır. Kazançlı krizin derinleştiği ve eğitim bilimi emekçilerinin enflasyon karşısında ezildiği bu dönemde emekçilerin ekonomik ve şahsiyet doğruluk kazanımları, kariyer basamaklarına ve sınavlara endekslenmeye çalışılmaktadır.”Share: