Eğitim-İş, Öğretmenlik Patika Kanunu’nu Karşısında Bir Numara Meclis’ten Anıtkabir’e Yürüdü

Terbiye-İş, Öğretmenlik Iz Kanunu’nu itiraz etmek üzere 1. Divan önünden Anıtkabir’e yürüdü. Terbiye-İş Umumi Başkanı Aşama Özbay, “Yürüyüşümüzü; öğretmene saygı, muallimlik mesleğine reva tıpkı kanun için; eğitime bütçe, yetişek emekçilerine insan onuruna uygun tıpkısı ecir için; bu ülkedeki beherglas çocuğumuzun laik, bilimsel, kamusal eğitim bilimi hakkı amacıyla yaptık. Bu yürüyüş tarihe geçmiştir” dedi. Yürüyüşe bindi veren CHP Ankara Mebus Sebep Kayaç, “CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısını sarıklı arkadaşlarımıza ulaştırdık. Bu uğraş sonuna büyüklüğünde yanınızdayız dedi. 19 Kasım’da yapılacak sınava dahi katılmamaları çağrısı yapıyoruz, umumi başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz birlikte bu çağrıya yanıt versin istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin ciharıyek yanından Ankara’evet gelen Eğitim Bilimi-İş üyesi öğretmenler, Öğretmenlik Patika Kanunu’nu protesto etmek üzere 1. Meclis önünden Anıtkabir’e yürüdü. CHP Ankara Milletvekili Saika Kaya, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu; Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin, Burak Erbay, Suat Özcan, Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Hatay Mebus Serkan Topal birlikte yürüyüşe destek verdi.

Öğretmenler, “Öğretmene Tırsmak Öğretmene Yerinde Kanunu” bağlanmış pankartlar taşırken, “Devir ati zaman dönecek AKP bölüt hesap verecek, kurtuluş yok bir tane başına ya hep bu arada evet hiçbirimiz” sloganları attı. Yol sırasında bazı bazı polis ile öğretmenler ortada yüklülük yaşandı.

Yürüyüşlerini Anıtkabir’bile tamamlayan öğretmenler adına Terbiye-İş Umumi Başkanı Adım Özbay, “Bizlerle bu arada bugün Ata’mıza, temel öğretmenimize mutlu, bu kurumlu yürüyüşü gerçekleştiren arkadaşlarımız ayağınıza, yüreğinize esenlik. Ata’mıza tıpkı ihtiram duruşu için buraya geldik. Yürüyüşümüzü; öğretmene tırsmak, muallimlik mesleğine uygun tıpkısı kanun üzere, eğitime bütçe, eğitim bilimi emekçilerine insan onuruna uygun bire bir ücret amacıyla; bu ülkedeki beher çocuğumuzun laik, bilimsel, kamusal eğitim bilimi hakkı üzere yaptık. Bu yürüyüş tarihe geçmiştir” diyerek konuştu.

CHP Ankara Mebus Saika Kayaç ise şunları söyledi:

“Bugün Eğitim-İş sendikasının Anadolu’nun dört bir yanından ‘Büyük Yürüyüş’ adını verdikleri ayrımsız reviş gerçekleştiriliyor. Bu yol hoppadak öğretmenler odasında öğretmenleri ayrıştıramazsınız, bölemezsiniz, bizim kafa öğretmenimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’tür, ona tevakki etmek duruşuna geldik ama herhangi bir birimiz bilirkişi öğretmenleriz haklarımızı verinceye kadar biz bu mücadeleyi yürüteceğiz dediler. CHP mebus grubu namına takım yerine 10 arkadaşımızla gelişigüzel buradayız. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısını sarıklı arkadaşlarımıza ulaştırdık. Sizin hakkınız; bu ülkenin çocuklarının laik, demokratik, bilimsel eğitimin bir mücadelesi olduğunu biliyoruz. Bu mücadele sonuna büyüklüğünde yanınızdayız dedi. 19 Kasım’de yapılacak sınava de katılmamaları çağrısı yapıyoruz, genel başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz de bu çağrıya yanıt versin istiyoruz.”Share: